Wydarzenia

Rynek we właściwie każdym mieście jest reprezentacyjnym placem. Żywiecki rynek do reprezentacyjnych niestety nie należy - uszkodzona w wielu miejscach płyta, na której straszą paskudne budy - stragany z "regionalnymi" produktami. Dochodzi do tego fakt, że podobnie jak cała starówka, jest jednym wielkim parkingiem. Nic w tym dziwnego, czas robi swoje, a ostatni remont centralny plac Żywca przeszedł pod koniec lat 60-tych XX wieku.

O przebudowie żywieckiego rynku jest głośno już od jakiegoś czasu. Najgłośniej jednak wokół tej sprawy zrobiło się w 2011 roku, gdy przedstawiono wizualizacje "nowego rynku". Projekt "zabetonowania" placu nie wszystkim jednak przypadł do gustu.


rynek żywiec przebudowa

Mimo medialnego szumu, przedstawienia projektu, uzyskania zgód na prace, oszacowania kosztów na około 8 milionów złotych oraz sygnałach, że przebudowa może rozpocząć się w 2011 roku, prace nie ruszyły do dziś. Mówiono o przebudowie, a jednocześnie  wielu ludzi twierdziło, że nie ma na tę inwestycję pieniędzy. Miały pomoc unijne fundusze a żywiecki rynek - jak w 2011 informowała Gazeta Wyborcza - w opinii Burmistrza Antoniego Szlagora miał się stać się miejscem, gdzie będą się działy różne ciekawe rzeczy, przyciągające mieszkańców i turystów*.  Miał więc żywiecki rynek nijako przejąć po części rolę, którą spełnia amfiteatr. Zamiast nowego rynku, powstał jednak w naszym mieście nowy amfiteatr, o którym możecie przeczytać TU.

Jak wiadomo, rok 2014 jest rokiem wyborczym. Może dlatego o przebudowie żywieckiego rynku znów robi się głośno? Jak dziś poinformowało Radio Bielsko - Na wiosnę mają ruszyć prace związane z przebudową tego miajsca.


nowy rynek żywiec

Zauważyć należy jednak, że stopniowe prace przy przebudowie rynku trwają już od jakiegoś czasu.  Część uliczek zostało wybrukowanych. Kolejnym etapem ma być wymiana ciepłociągu, sieci energetycznej, sieci kanalizacyjnej itp. W roku 2011 Burmistrz wyraźnie podkreślił, że podłączenie kamienic znajdujących się  na żywieckim rynku do sieci ciepłowniczej rozwiązałoby problem smogu unoszącego się nad centrum miasta, gdyż większość właścicieli tychże kamienic pali w piecach.

Prace mają być przeprowadzane "segmentami". Dlaczego? Jak twierdzi Antoni Szlagor na antenie Radia Bielsko - by było jak najmniej utrudnień. Warto przypomnieć, że wiosną będzie zamknięty most na Sole, czy zamknięty będzie również żywiecki rynek? Tego jeszcze nie wiadomo. Jeśli tak - oznacza to całkowity paraliż miasta, zwłaszcza, że w okresie wiosny i lata Żywiec odwiedza wielu turystów. Ponadto pamiętać należy, że również wiosną ma ruszyć budowa nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu.


rynek w żywcu budowa

Według zapowiedzi z 2011 roku, żywiecki rynek po remoncie ma zostać zamknięty dla ruchu kołowego. Czy zostanie tym samym rozwiązana kwestia Strefy Pieszej w naszym mieście? O tym, że brak tej strefy w Żywcu stanowi duży problem pisaliśmy TU . Z racji tego, że artykuł wywołał ze strony naszych Czytelników wiele listów, zapytaliśmy Urząd Miasta w Żywcu czy ta kwestia była już kiedyś poruszana przez urzędników, niestety póki co nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Autor: Paweł Wnętrzak

Źródła:

*katowice.gazeta.pl/katowice/

*radiobielsko.pl

Wizualizacje: Materiały prasowe