Wydarzenia

Jutro - 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. To międzynarodowe święto obchodzone jest od roku 1988. Wcześniej obchodzono je jako Dzień Pamięci o Nocy Kryształowej. Dlaczego 9 listopada? Data ta upamiętnia Noc Kryształową czyli pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech (9/10.XI.1938 r). "Noc kryształowa" - nazwa wzięła się od widoku, jaki można było zobaczyć na ulicach niemieckich miast tej nocy - pokryte były odłamkami szkła z rozbitych witryn i okien. W wyniku tych "zajść" bojówkarze zniszczyli setki synagog (m.in. zniszczono Wrocławską synagogę i podarto znajdujące się w jej wnętrzu zwoje Tory), żydowskie sklepy, siedziby gmin. Zamordowano - według różnych statystyk od 90 do 200 Żydów, a wiele tysięcy deportowano do obozów koncentracyjnych. "Noc kryształowa" była początkiem zaostrzonych prześladowań Żydów w hitlerowskich Niemczech.

Polska również została doświadczona przez faszyzm, m.in. obozy zagłady są bolesną przestrogą i tragiczną "pamiątką" tamtych czasów. Także dziś niestety widoczne są takie zjawiska jak narodowy szowinizm, rasistowska przemoc.

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem to przede wszystkim hołd dla ofiar faszyzmu i antysemityzmu. W tym dniu wielu ludzi i wiele organizacji wyraża protest wobec zła, neofaszyzmu, bezprawia, nietolerancji i braku szacunku dla innych ludzi. Warto nie tylko w tym dniu promować takie wartości jak tolerancja, szacunek dla mniejszości etnicznych, rasowych, religijnych ale przede wszystkim szacunek do człowieka.

Oprac. MKR

Kopiowanie materiałów zabronione.