Wydarzenia

Jeszcze przed wakacjami czwartoklasiści ze szkoły podstawowej w Pewli Ślemieńskiej zdobyli swoje pierwsze „prawo jazdy”. Zmaganiom uczniów przyglądali się policjanci z żywieckiej drogówki. Wszyscy uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą, a na torze rowerowym zaprezentowali znajomość bezpiecznej jazdy na rowerze. Dlatego na koniec, wszyscy otrzymali długo wyczekiwane karty rowerowe, a z rąk policjantów prezenty poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów.

W piątek swoje pierwsze uprawnienia do prowadzenia jednośladów zdobywali uczniowie ze szkoły podstawowej w Pewli Ślemieńskiej. Czwartoklasiści najpierw sprawdzali swoją wiedzę z zakresu zasad ruchu drogowego pisząc test teoretyczny. Następnie pod okiem policjantów z żywieckiej drogówki odbyła się część praktyczna egzaminu. W czasie spotkania policjanci omówili też z uczniami podstawowe zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, obowiązkowe wyposażenie roweru, a także zmiany przepisów ruchu drogowego, które weszły w życie 1 czerwca. Wszyscy uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą oraz umiejętnościami bezpiecznej jazdy. Na koniec policjanci wspólnie z nauczycielami wręczyli uczniom karty rowerowe oraz prezenty w postaci światełek i dzwonków do rowerów. Młodym kierowcom jednośladów, którzy zdobyli swoje pierwsze „prawo jazdy” serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą kierować rowerem po drodze tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby takie traktowane są jako piesi i mają obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu pieszych. Po ukończeniu 10 roku życia a przed ukończeniem 18 lat, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych konieczne jest posiadanie karty rowerowej. Obecnie proces przygotowania uczniów do ich pierwszego prawa jazdy ciąży głównie na szkole podstawowej. Kartę rowerową wydaje bowiem nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej po zdaniu egzaminu przez ucznia i otrzymaniu pisemnej zgody rodzica. Uzyskanie karty rowerowej uwarunkowane jest zdaniem egzaminu z części teoretycznej i praktycznej, poprzedzonego odpowiednim szkoleniem. Każda osoba, która siada na rower, musi się cieszyć również dobrym zdrowiem, w szczególności nie może mieś problemów z utrzymaniem równowagi. Równie ważną rolę w procesie przygotowania dzieci do samodzielnej jazdy rowerem odgrywają rodzice. Ich zachowanie i postępowanie jest dla dzieci wzorem, od którego kształtuje się ich zachowanie w ruchu drogowym. Dziecko, które uzyska kartę rowerową, może już samodzielnie poruszać się po drodze. Musi pamiętać, aby mieć przy sobie dokument upoważniający je do poruszania się rowerem, czyli kartę rowerową.