Wydarzenia

W roku bieżącym Muzeum Miejskie w Żywcu realizuje projekt wydawniczy „Przekraczanie granic – rzeźbiarka Anna Ficoń”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany jest w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, Priorytet Kultura Ludowa.


Celem projektu jest wydanie bogato ilustrowanej książki wraz z filmem dokumentalnym o życiu i twórczości Anny Ficoń z Wieprza. Publikacja będzie czymś więcej niż dokumentacją dorobku artystycznego 74 - letniej twórczyni ludowej, ukaże ewolucję osobowości i pozycji kobiety wiejskiej oraz artystki. Równocześnie przyczyni się do utrwalenia, udokumentowania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Żywiecczyzny

Anna Ficoń, jedna z nielicznych kobiet – rzeźbiarek, swój talent odkryła przypadkiem, zainspirowana twórczością męża, znanego na Żywiecczyźnie rzeźbiarza. Należy do grona cenionych twórców ludowych, jej prace znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów.

Wydaniu i promocji książki w miesiącu grudniu bieżącego roku towarzyszyć będzie wystawa czasowa w Muzeum Miejskim w Żywcu, prezentująca twórczość rodziny Ficoniów.

Źródło: Muzeum Miejskie w Żywcu


potwierdzeKraków 7 listopada 1544 - Zygmunt I Stary odnawia swój przywilej z 25 czerwca 1512 roku dla Żywca dotyczący zmiany czopowego na inny obowiązek (Muzeum Żywiec dalej MŻ-HA/6)