Wydarzenia

Ukazał się przewodnik o Żywcu zatytułowany „Żywiec znany i nieznany”. Publikacja ta została wydana w ramach projektu pt. „Rozwój współpracy kulturalnej i turystycznej bliźniaczych miast Żywiec i Cadca” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Redakcja składała się z osób takich jak: Aneta Brasse, Dorota Firlej, Leszek Fronk, Jolanta Gruszka, Maria Krystyna Habsburg, Weronika Kasperek, Marek Kliś, Lucyna Kucharczyk, Helena Kupczak, Mirosław Miodoński, Krzysztof Niemiec, Jerzy Piątek, Pavla Simlekova, Katarzyna Śleziak, Andrzej Szewczyk, Tomasz Terteka, Karolina Wałęga.

Książka w swoim zamiarze ma być prezentacją dorobku historycznego, społecznego i kulturalnego Żywca. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja o Żywcu, w której zawarto informacje dotychczas rozproszone w różnych książkach o naszym mieście. „Żywiec znany i nieznany” to trzy tomy. Tom pierwszy i drugi napisane są w języku polskim, trzeci natomiast w języku słowackim. Tomy są bogato ilustrowane i czytelnik znajdzie w nich rozdziały nie tylko o samym Żywcu, ale również rozdziały opisujące bliźniacze miasto – Cadce. Jeżeli chodzi o Żywiec, to znajdziemy w tej publikacji informacje na temat historii miasta, dowiemy się co warto w nim zobaczyć, jakie są plany na przyszłość (np. jak będzie wyglądał rynek żywiecki po przebudowie), jak wygląda życie kulturalne (jakie stowarzyszenia działają w naszym mieście, jakie wydawnictwa się ukazują, jakie imprezy cykliczne się odbywają). W interesujący sposób przedstawiono również biografię księżnej Marii Krystyny Habsburg.  Czytelnicy zainteresowani fauną i florą kotliny żywieckiej, znajdą w „Żywcu znanym i nieznanym” wiele cennych informacji na temat m.in. położenia i ukształtowania kotliny, geologii i geomorfologii, gleb, klimatu, a także zwierząt żyjących w tym środowisku. Warto przeczytać rozdziały poświęcone zwyczajom, obrzędom i legendom.

Pozycja ta jest szczególnie ciekawa dla turystów odwiedzających Żywiec, bowiem dowiedzą się oni np. z czego słynie Żywiec, jakie formy aktywnego wypoczynku i relaksu można uprawiać na Żywiecczyźnie. Przewodnik poprowadzi nie tylko turystów ale i mieszkańców Żywca po wszystkich znanych i nieznanych zakątkach miasta.

 

 

 

Autor: Ren