Wydarzenia
 
SSR Powiatu Żywieckiego poinformowała, iż przygotowania do budowania naturalnych tarlisk, tak zwanych krześlisk w  powiecie idą pełną parą.
Przez dwa tygodnie strażnicy SSR Żywiec wspólnie z przedstawicielem jednej z żywieckich firm, wędkarzami z Koła Polskiego Związeku Wędkarskiego Żywiec Zabłocie, działaczami Okręgu PZW Bielsko-Biała oraz przedstawicielami Beskidzkiego WOPR Oddziału Rejonowego w Żywcu odbierali choinki od mieszkańców Powiatu Żywieckiego, które mają posłużyć do zapewnienia dodatkowych miejsc tarłowych.
Niepowodzenie naturalnego tarła zanikających gatunków ryb jest najczęściej spowodowane uproszczeniem strukturalnym ich biotopów i ubytkiem dogodnych miejsc przystąpienia do tarła. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym poście, okres zimowy, to okres w którym warto pomyśleć o wodzie i przygotować ją do zbliżającego się wiosennego okresu tarła wielu gatunków ryb. Dziś brak naturalnych miejsc tarliskowych, zanieczyszczenia wód, wahania poziomu wody, kłusownictwo czy silna presja wędkarska, spowodowały małą efektywność naturalnego tarła oraz mniejszą ilość osobników przystępujących do tegoż tarła - informują strażnicy.