Wydarzenia

            Już niebawem kolejna monografia autorstwa członków Towarzystwa Naukowego Żywieckiego:

 "PRZYWRÓCIĆ PAMIĘĆ... KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. MARKA EWANGELISTY W ŻYWCU I ZNAJDUJĄCY SIĘ PRZY NIM CMENTARZ"


W czerwcu 2009 r. członkowie Towarzystwa Naukowego Żywieckiego, pracownicy Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu przeprowadzili pod hasłem Przywróćmy pamięć... inwentaryzację kościoła p.w. św. Marka Ewangelisty i znajdującego się przy nim cmentarza, zamkniętego od prawie stu lat. Celem akcji było zebranie materiałów inwentaryzacyjnych, wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz zainteresowanie mieszkańców Żywca, a szczególnie młodzieży, problemami ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego. Podczas inwentaryzacji stwierdzono zły stan i postępującą degradację wielu obiektów, w związku z czym pojawiła się inicjatywa, aby dokonać renowacji tych najstarszych, najbardziej zniszczonych, a zarazem najcenniejszych.

            W dniu 1 listopada 2010 r. Towarzystwo Naukowe Żywieckie wraz z uczniami-wolontariuszami z żywieckich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej i Technikum Fryzjerskiego przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego oraz przedstawicielami władz samorzadowych, burmistrzem Antonim Szlagorem i wiceburmistrzem Markiem Czulem, przeprowadziło na cmentarzach przy kościołach p.w. św. Marka i p.w. Przemienienia Pańskiego oraz p.w. św. Floriana w Zabłociu kwestę, podczas której zebrano 6665, 96 zł i 7 euro. Kwotę tę przeznaczono na ratowanie najpilniej wymagającej zabiegów konserwatorskich, bo bardzo poważnie uszkodzonej figury św. Józefa z Dzieciątkiem z 1797 r. - najstarszego obiektu na cmentarzu. Renowacja figury staraniem Parafii Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu oraz Towarzystwa trwała od czerwca do października 2011 r., a przeprowadził ją mgr Tadeusz Kalfas.

            W dniu 1 listopada 2011 r. kwestę przeprowadzono po raz drugi, tym razem pod hasłem Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie (Cyprian Kamil Norwid), a zebrana kwota 12 627 zł, zostanie przeznaczona na renowację kolejnych zabytków znajdujących się na terenie cmentarza.

            Inwentaryzacji, kwestom i renowacji figury św. Józefa towarzyszyła również kwerenda źródłowa i badania, których celem było podsumowanie dotychczasowej wiedzy o przeszłości kościoła p.w. św. Marka i znajdującego się przy nim cmentarza oraz opracowanie tych fragmentów ich dziejów, które dotychczas nie wzbudziły szerszego zainteresowania historyków.

Książka, która niebawem się ukaże jest właśnie efektem tych działań, ale nie należy jej traktować jako dzieła zamkniętego. Wręcz przeciwnie – zdając sobie sprawę z jego niedoskonałości, winno być ono inspiracją do dalszych poszukiwań archiwalnych i badań zarówno nad tymi  fragmentami dziejów kościoła i cmentarza, które zostały szerzej omówione, jak też tymi, które ledwie zasygnalizowano lub być może nawet z niewiedzy pominięto.

            Zainteresowani znajdą w książce m.in. informacje o dziejach kościoła p.w. św. Maraka, związanych z nim zabytkach, o historii żywieckich cmentarzy, o kaplicy nagrobnej ks. Tomasza Czapeli czy dziejach i renowacji figury Św. Józefa z Dzieciątkiem. Uzupełnieniem tekstów są archiwalne i współczesne zdjęcia.

Miło nam zarazem poinformować, że portal ŻywiecInfo.pl objął patronat nad tym ciekawym wydawnictwem i będziemy Was na bieżąco informować.