Wydarzenia

Gdy jesteśmy młode z reguły nie zastanawiamy się nad tym, że nowotwór mógłby dotknąć akurat nas. Dlatego większość z kobiet odwleka decyzję o robieniu badań profilaktycznych, które mogłyby uchronić od niejednego nieszczęścia. "Rak" to słowo z reguły brzmi dla kobiet jak wyrok śmierci. Dotyka on zarówno biednych jak i bogatych, sławnych i tych mniej znanych, starych i młodych. Taka diagnoza to nie koniec świata, często można go pokonać. Jednak aby było to możliwe wymagana jest profilaktyka, wczesne wykrywanie oraz odpowiednie leczenie. Każdego roku w Polsce rak piersi dotyka ponad 10 tysięcy kobiet. Wydawać by się mogło, że problem ten dotyczy tylko kobiet. Jednak nic bardziej mylnego z roku na rok wzrasta liczba mężczyzn, którzy operowani są tak samo jak kobiety.

Usunięcie piersi to tak naprawdę usunięcie mięśni, węzłów chłonnych, wszystkich mięśni międzyżebrowych, czasem żeber. Po tym trzeba bardzo uważać na to by nie dźwigać ciężkich rzeczy, ponieważ ręka jest do końca życia już niesprawna. Ponadto nie wolno nosić w niej torebki, robić zastrzyków, otwierać słoików, spać na tym boku, nosić obcisłych rękawów. Lista jest bardzo długa. Życie staje się więc dla kobiety wiecznym uważaniem.

Żeby brak piersi nie był tak widoczny, kobiety mogą założyć protezę. Sprawa gorzej wygląda z mężczyznami...

Dla osób, które zmagają się z chorobą, bądź już są po operacji najważniejsza jest rodzina, ciepło i bliskość. Niestety nie wszyscy mogą liczyć na własną rodzinę czy partnerów. Niektórzy z mężczyzn oddalają się od takich kobiet, ponieważ nie potrafią sobie poradzić z tym, że ciało ich partnerki - do niedawna tak ukochane - jest okaleczone. Kobiety bardzo mocno przeżywają takie odtrącenia, dlatego też walka z chorobą w takiej sytuacji jest bardzo trudna.

Dla takich kobiet zakładane są stowarzyszenia. Przykładem może być stowarzyszenie Amazonek,  które w tym roku obchodzi 25 lecie swojej działalności. W 1987 roku powstał pierwszy w Polsce Klub Kobiet po Mastektomii. Założeniem klubu jest rehabilitacja psychiczna oraz fizyczna osób dotkniętych chorobą. Przez lata działalność Amazonek rozszerzyła się, dzięki czemu stowarzyszenie organizuje wiele akcji i kampanii ogólnopolskich. Z okazji jubileuszu, który odbędzie się 21 września 2012 roku w Warszawie zostanie wydana książka - album o historii amazonek pt.  „Mam go! Rak piersi, strefa prywatna, strefa publiczna” autorstwa Anny Mazurkiewicz.

W Żywcu również działa klub Amazonek w klubie środowiskowym "Globik" w Sporyszu. 5 września 2012 roku o godzinie 18.00  odbędzie się w klubie "Globik" pierwsze spotkanie organizacyjne. Kontakt pod numerem telefonu 33 475 07 92 od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 – 18.00.

Rak wcześnie wykryty uleczalny jest w 90%. Jeśli jest wcześnie wykryty, to nie każda pierś musi zostać zoperowana. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, regularne badanie się oraz wczesna diagnoza. Współczesna diagnostyka jest tak rozwinięta, że pozwala wykryć chorobę już w najmniejszym zarodku. Młode kobiety powinny same badać piersi raz w miesiącu, natomiast po 50 roku życia przynajmniej raz w roku zgłaszać się na mammografię.

Autor: Asassin

Bibliografia:

1. http://www.onaonaona.com/zdrowie/25-lat-w-walce-o-kobiety-jubileusz-stowarzyszenia-amazonki/

2. http://www.nazdrowie.pl/artykul/mialam-raka

3. http://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=25590

Zdjęcia:

http://www.menopauza.pl/

http://kobieta.gazeta.pl/

Kopiowanie materiałów zabronione.