Wydarzenia

28 października 2013 r. odbył się w salach Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej wernisaż wystawy pt. : Kontynuacje. Rodzina Mrowców – malarstwo, konserwacja dzieł sztuki.

Kim była rodzina Mrowców?

Stanisława Kowalska Mrowiec - ukończyła ASP w Krakowie  w pracowni prof. Fetkowicza. Przez długie lata pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej oraz instruktor w Żywieckim Domu Kultury. Dla niej malarstwo jest formą wyciszenia, oderwania od codzienności, ucieczką w świat kolorów i form. Maluje niewiele, głównie pejzaże z samotnymi chatami pośród drzew. W obrazach tych pierwszoplanowa przyroda staje się wyrazem osamotnienia i przemijania. Jest także autorką ciepłych w kolorycie i delikatnych w rysunku studiów portretowych dzieci, często przedstawionych w towarzystwie psów (psy w tej żywieckiej rodzinie mają miejsce szczególne, nie tylko na obrazach, ale także w życiu codziennym). Najlepiej jednak czuje się w rysunku, delikatnym szkicu, o wiotko prowadzonej kresce. Nie uczestniczy zbyt aktywnie w życiu artystycznym, choć także prezentowała swoje prace na kilku wystawach okręgowych i środowiskowych w Bielsku-Białej, Krakowie i Żywcu.

wernisaż

Stanisław Mrowiec – urodzony w Bielsku-Białej w 1936 r. Ukończył ASP w Krakowie w pracowni prof. Świderskiego oraz Fetkowicza. Przez długie lata pracował w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej. Swoje prace prezentował na krajowych i zagranicznych wystawach oraz podczas Bielskiej Jesieni. Do lat 70. ubiegłego stulecia tworzył obrazy abstrakcyjne, dla których punktem wyjścia były formy biologiczne, szczególnie świat owadów. To w nim poszukiwał harmonii kształtów, form swobodnych i wieloznacznych, opartych na kolorystycznych akordach zdyscyplinowanej gamy barwnej, by w ten sposób wyrazić piękno i prawdę. Istotnym elementem tych abstrakcyjnych kompozycji jest światło, przesączone przez przytłumione, płynne tony rozlewającego się koloru. W ten sposób uzyskało na obrazach Stanisława Mrowca materialny kształt plamy barwnej. Inspiracją dla prac abstrakcyjnych były także wątki zaczerpnięte z mitologii greckiej (Dedal) oraz odwołujące się do muzyki (fuga). Od lat 70. XX wieku na jego obrazach zaczęły dominować realne obiekty o naturalnym rodowodzie. Elementem łączącym malarstwo realistyczne Stanisława Mrowca z jego abstrakcyjnymi pracami jest kolorystyka – w zasadniczym zrębie oparta na różnych odcieniach chromowych zieleni i żółci, sepii, ugru i sjeny palonej, z delikatnymi akcentami cynobru lub muśnięciami błękitu pruskiego.

wernisaż1

Stopniowo obrazy olejne malowane na płytach pilśniowych (ulubiona technika artysty) zaczęły wypełniać postacie ludzkie (głównie kobiece) w zestawieniu ze zwierzętami – królikami, małpami, rybami, kogutami, indykami, psami, kozami, bykami. Poszczególne prace to opowieści o człowieku, jego troskach, ułomnościach, radościach i kondycji, o relacjach z innymi.

 Katarzyna Mrowiec – urodzona w Żywcu, ukończyła konserwację sztuki na UMK w Toruniu, Zajmuje się konserwacją malarstwa ściennego i rzeźby polichromowanej. Ma na swoim koncie kilka udanych realizacji w tym zakresie, wśród nich znalazły się: zespół barokowych rzeźb autorstwa Michaela Klahra w kościele pw. Wnie­bowzięcia NMP w Kłodzku; sgraffita na murach pałacu Franklów w Prudniku oraz ratuszy w Bo­lesławcu i Otmuchowie; polichromie w pałacach Mieroszewskich w Będzinie i Larischów w Cie­szynie oraz w kościele pw. św. Jerzego

Puń­cowie; wystrój ruchomy (ambony, stalle, rzeźby chóru muzycznego i ołtarzowe), m.in. w konkatedrze w Żywcu i kościele pw. św. Bartłomie­ja w Lipowej. Do jej ostatnich sukcesów należy dodać odkrycie gotyckich polichromii w kościele pw. św. Jerzego w Cieszynie.

 Realizowany przez Fundację „Kuźnię Sztuki” z Żywca jest wyjątkowy ponieważ utrwala pokoleniową pracę artystyczną ludzi naszego regionu. Wystawa zakłada ocalenie niezwykłych rodzinnych tradycji artystycznych naszego regionu. Mamy nadzieje, że projekt ten wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych powiatu i corocznie będą realizowane kolejne wystawy naszych twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych.

Niniejsza wystawa jest również dowodem nowego spojrzenia na rolę i możliwości, jakie stawia przed sobą instytucja o strategicznym charakterze dla lokalnej  kultury, której ambicją jest łączenie najlepszych cech artystycznego salonu z ekspozycją innowacyjnych, artystycznych projektów, ogniskujących różne dziedziny sztuki.

 Organizatorzy:

Fundacja Wspierania Kultury  Sztuki „Kuźnia Sztuki”

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Współorganizatorzy:

Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu

Galeria Sztuki Zamek w Suchej Beskidzkiej

 Wystawa zrealizowana w ramach zadania publicznego pn. „Kontynuacje – wystawa pokoleniowa dorobku artystycznego twórców powiatu żywieckiego”, dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Żywcu.

 Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju. Na terenie Żywiecczyzny program współfinansuje firma Żywiec Zdrój.

 Sponsor: WODPOL Sp. o.o.

 Zapraszamy na kolejne wystawy:

 17.01–14.02.2014 - Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 8

7–28.03.2014 - Galeria Sztuki Zamek, Sucha Beskidzka, ul. Zamkowa 1