Przed rozpoczęciem prac związanych z przebudową mostu nad Sołą w Żywcu sporo mówiło się o tym, że mieszkańcy powinni na czas tej inwestycji wybierać rower jako środek lokomocji w mieście. Pojawiły się nawet głosy, że w mieście powinna powstać miejska wypożyczalnia rowerów. Czy stacje z rowerami do wypożyczenia miałyby rację bytu w naszym mieście? Zakładając, że wielu mieszkańców naszego miasta pracuje poza Żywcem i do pracy dojeżdża m.in. pociągiem ulokowanie stacji na dworcu i np. na osiedlu 700-lecia z pewnością sprawiłoby, że takie rowery cieszyłyby się zainteresowaniem. Przykładowo w Bielsku-Białej system rowerów miejskich działa od jesieni 2014 roku. Składa się z 12 stacji i 120 rowerów. Opłaty za korzystanie z rowerów kształtują się następująco:
- opłata inicjacyjna/kaucja zwrotna: 10 zł
- 0-20 minut: 0 zł
- 20-60 minut: 2 zł
- 61-120 minut: 3 zł
121-180 minut: 3 zł
każda następna godzina: 4 zł, maksymalny czas wypożyczenia: 12 godzin.
Bielski system rowerów działa 24 godziny na dobę wiosną, latem i jesienią. Użytkownicy logują się do systemu na stronie internetowej, akceptując regulamin i wpłacając 20 zł. Dotychczas w bielskim Systemie zarejestrowało się 1060 osób, a wypożyczeń rowerów odnotowano 3581. To całkiem sporo, zważając na to, że wypożyczalnie działały zaledwie od października 2014 roku.
Ścieżek rowerowych w Żywcu właściwie nie ma. W roku 2013 władze miasta informowały o pracach przygotowawczych pod ścieżkę rowerową przy ulicy Witosa, o tym pisaliśmy TU. Niestety do dziś ścieżki nie ma. Również - jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal - na nowo wybudowanym moście nad Sołą także nie będzie pasa wydzielonego dla rowerzystów. Czy wypożyczalnie rowerów byłaby rentowna? Z pewnością tak, jednak najpierw konieczna jest rozbudowa infrastruktury dla rowerzystów, a ten temat raczej nieprędko znajdzie korzystne rozwiązanie dla miłośników środka transportu, który korzystnie wpływa na zdrowie i pozwala oszczędzać pieniądze.
Oprac: Ost