Wydarzenia

13 kwietnia 2013 roku o godzinie 15.00 odbędzie się w MCK w Żywcu spotkanie ze Zbigniewem Święchem.Klątwa rodu Jagiellonów. Czakram wawelski. Niezwykłe losy Władysława III Warneńczyka - nowe odkrycia…

Wykład jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy fascynacja legendą może prowadzić do popularyzacji wiedzy historycznej, a podróż w głąb dziejów tropem legendowej opowieści jest ścieżką prowadzącą do odkrywania nowych faktów z przeszłości? Problematyka źródłowej analizy legend ukazana jest na przykładach niewyjaśnionych zdarzeń i zjawisk z historii XV wiecznego Krakowa pod rządami dynastii Jagiellonów.

W trakcie spotkania prezentowane są również dwa dziesięciominutowe filmy. Pierwszy z nich to unikatowy - cudem zachowany w archiwach - obraz dokumentalny z powtórnego pogrzebu pary królewskiej (Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety) w roku 1973 w Katedrze wawelskiej. Jedyny profesjonalny filmowy zapis wizerunku Karola Wojtyły, jaki krakowska telewizja posiadała w październiku 1978 roku. Drugi film to pasjonująca analiza źródeł wawelskiej legendy o cudownym kamieniu zwanym Czakramem.

Na końcu wykładu przedstawiono nowe sensacyjne hipotezy dotyczące pochodzenia Krzysztofa Kolumba.

Organizatorzy: Żywiecki Uniwersytet 3 Wieku, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

WSTĘP WOLNY

Info: MCK

kino janosik