„Solali – historia Galicji papierem pisana” to projekt mający na celu przybliżenie i udokumentowanie historii największego zakładu papierniczego w przedwojennej Galicji, integralnie wtopionego w krajobraz Żywiecczyzny.
15 września 2013 roku odbędą się w Żywcu Europejskie Dni Dziedzictwa, w ramach których w tym roku obchodzić będziemy 180 lecie założenia Fabryki Papieru „Solali”. W związku z tym wydarzeniem Komitet Zabłocie zaprasza na sesję historyczną i wystawy. Miejsce spotkania: dziedziniec pod wieżą Solali w Zabłociu, godzina 15:00.
Intencją organizatorów jest wypracowanie cyklicznej imprezy, mającej charakter plenerowy, co roku poświeconej innemu wydarzeniu czy faktowi historycznemu. Rokrocznie realizacja będzie wkomponowana w Europejskie Dni Dziedzictwa. Rozpoczynamy rocznicą „Solali”.
Lokalizacja „Solali” w Zabłociu, migracje ludności, zmiana struktury zatrudnienia i reorganizacja przestrzeni wsi (a obecnie dzielnicy miasta) miały nieoceniony wpływ na kształtowanie się charakteru przedwojennego Zabłocia i Żywca. O tym właśnie chcemy mówić – o architekturze, historii, a przede wszystkim ludziach, którzy tworzyli i do dziś tworzą tę część miasta.
Integralnym elementem naszych działań jest wsparcie pozaformalnej edukacji młodzieży i dzieci, dlatego też zrealizowane zostały warsztaty fotograficzne z młodzieżą I LO im. M. Kopernika w Żywcu oraz plener malarski z uczniami SP nr 1 im. Wojska Polskiego w Żywcu. Całość koordynowana jest przez członków Komitetu Zabłocie, grupy stowarzyszonej przy Towarzystwie Naukowym Żywieckim, której celem jest dbałość o kapitał historyczny Zabłocia. Podejmowane są w związku z tym inicjatywy kulturalne, akcentujące siłę współpracy i kooperacji w działaniach obejmujących społeczność lokalną i jej zasoby, zarówno materialne, (fotografie, budynki czy dokumenty) jak i niematerialne (zwyczaje, obrzędy, tradycja ustna, żywi świadkowie historii). Dotychczasowe projekty to m.in. „Odkrywamy Zabłocie” czy „Śladami Żydów. Spacer po Zabłociu” oraz „Śladami Żydów. Ścieżka edukacyjna po Zabłociu”, „Niepamięć. Historia zabłockiego kirkutu” oraz „Zabłocka Synagoga” – wszystkie realizowane przy współudziale uczniów i ich rodzin, zwłaszcza najstarszego pokolenia.
„Solali” jednak to nie tylko kapitał Zabłocia, ale całej Żywiecczyzny – wskazanie turystom szlaku przemysłowego, na którym znajduje się m.in. ta niezwykła Fabryka Papieru z jej architekturą wzmocni ofertę turystyczną, kulturalną i edukacyjną Żywca i okolic, oraz umożliwi sukcesywne zwiększanie zasobów historycznych, cennych dla historii miasta. Stałe angażowanie uczniów to również narzędzie socjalizacyjne – uczymy młodych ich historii lokalnej, wypracowując równocześnie nawyk dbania o zamieszkiwaną przestrzeń.
Zapraszamy serdecznie!
W imieniu Komitetu Zabłocie i własnym: Anna Barabasz i Dorota Firlej
kontakt: