Wydarzenia

Dzisiejszej nocy 14 listopada, gdy tylko dopisze pogoda, koniecznie trzeba oglądać największą pełnię Księżyca w 2016 roku to tzw. Superksiężyc.

Nazwa pochodzi od położenia w linii prostej Księżyca, Słońca i Ziemi. Nasz naturalny satelita będzie nie tylko w pełni, ale także na swojej orbicie w punkcie najbliższym od naszej planety. Zobaczymy go o 14% większym i 30% jaśniejszym niż zwykle. Wschód księżyca rozpocznie się w Polsce o godzinie 16:10. Wprawdzie jeśli nam się obserwacja nie uda tej nocy, to następna okazja nadarzy się 14 grudnia. Kolejny Superksiężyc zobaczymy w 2034r.

Pełnia trwa tylko 3 dni w miesiącu. Luna, bo tak brzmi jego łacińska nazwa ma średnicę równą około 1/4 średnicy Ziemi, jego objętość jest jedną 1/50 objętości naszej planety, ma 6 razy słabszą grawitację. Pełny obieg wokół Ziemi zajmuje mu 27,3 dnia. Stanowi jedyne ciało niebieskie na którym wylądował człowiek.

Pierwszymi ludźmi, których stopa dotknęła Księżyca 20 sierpnia 1969 roku byli N.Amstrong i E.Aldrin. Dawniej ludzie wierzyli w Jego magiczne właściwości. Rozbudzał wyobraźnie, pojawiały się legendy o wilkołakach i złych mocach. Wiązano z nim proroctwa, przepowiednie.

Obecnie wiemy o Nim nieco więcej, wpływa na nasz organizm: na sen, gospodarkę wodną naszego organizmu, psychikę. Pobudza agresywność, niecierpliwość, rozdrażnienie. Wpływa na przypływy i odpływy mórz, a także oceanów, wpływom ulega też skorupa ziemska.

Księżyc oddziałuje na Ziemię i przyrodę, to zgodnie z jego cyklem planowano uprawy roślin i ich zbiory. Według najnowszych danych NASA informuję o drugim naturalnym satelicie: planetoidzie 2016 H03 należącym do „quasi – księżyców”. To jednak nasz poczciwy „Miesiączek” jest bohaterem, podmiotem: wierszy, poezji, liryki np. Mark Twain pisał: „Każdy człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu”, Zygmunt Krasiński: „Jako Księżyc na niebie, tak dzieje narodów na Ziemi wzrastają, by maleć”.

W epoce romantyzmu stał się synonimem tęsknoty, tajemnicy, uczucia, wspomnień oraz miłości. Ludzie wymyślają wiele planów na zagospodarowanie i funkcjonowanie Księżyca. Część z nich pozostaje w sferze marzeń i gier komputerowych. Snujemy wizje przyszłości swojej, Księżyca i całego Układu Słonecznego. Takie obserwacje astronomiczne na pewno pobudza naszą wyobraźnię i dostarczą niesamowitych wrażeń.

Autor: Michał Hamerliński