Wydarzenia

Fundacja ekologiczna ARKA w czwartek 28 kwietnia inauguruje kampanię ŁAPMY WODĘ. Happening odbędzie się o godz. 11.00 na Rynku w Żywcu, na wysokości Urzędu Miasta. W happeningu wspierają nas uczniowie z SP nr 5 w Żywcu.

Będzie ogromna niebieska wstęga (10x3 metry), będą animatorzy na szczudłach, a na resztę zapraszamy.

Kampania jest realizowana pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, Dyrektora Dyrekcji Ochrony Środowiska, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Partnerem kampanii jest firma Żywiec Zdrój, a dofinansował ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przedszkola i szkoły z Województwa Śląskiego już mogą zgłaszać się do Arki po bezpłatne materiały. Zgłoszenia – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy także do udziału w konkursach zaplanowanych w kampanii.

Więcej informacji – www.lapmywode.pl

Obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu powodują, a zwłaszcza ubiegłoroczna susza, sprawiają iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Susza dotknęła wszystkich. Problem mieli zarówno indywidualni odbiorcy jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.

Dlatego Fundacja ekologiczna ARKA zamierza prowadzić regionalną kampanię edukacyjną, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego województwa do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

W ramach kampanii zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach.

W trasę ruszy „Wodne MOBILNE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ”. Specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje który dotarł już do 5000 uczniów w miastach w woj. śląskim prezentując super-ciekawe warsztaty i lekcje przyrody oraz ekologii .Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o pożytkach ze stosowania odnawialnych źródeł, a rowerowe kino wodne – zasilane ze źródeł odnawialnych – prezentuje lokalne problemy gospodarki wodnej oraz sposoby jej poszanowania.

Na gminnych imprezach plenerowych chcemy przygotować stosika informacyjne dotyczące projektu. Na stoiskach prowadzilibyśmy gry i warsztat dla dzieci i młodzieży oraz przygotujemy specjalne warsztaty dla kobiet tworzenia barwnych, ekologicznych toreb z logami partnerów, na których będą odbijały sobie symbol „wodnej kropli”.

Przygotujemy stronę internetową projektu, plakaty i ulotki, pakiet edukacyjny z scenariuszami zajęć wraz z konkursem dla szkół na najciekawsze relacje z prowadzonych działań. Nagrodą będzie 10 statuetek – Wodnych kropli.

W ramach inauguracji w SP nr 10 na ul. Stawowej będą prowadzone w godz. 9.00 – 11.00 przestrzenne warsztaty i gry wodnego Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Więcej informacji – www.lapmywode.pl