"Status osoby zaszczepionej" i przywileje dla tych osób

"Status osoby zaszczepionej" i przywileje dla tych osób

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa ministra Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Centrum Analiz Strategicznych dr. hab. Norberta Maliszewskiego oraz Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana na której został przedstawiony program szczepień przeciwko koronawirusowi.

  • Więcej szczegółów na temat programu szczepień ma pojawić się 11 grudnia
  • Tygodniowo rząd może szczepić ok. 180 tys. osób
  • Ma pojawić się system zachęt dla osób, które poddadzą się szczepieniom. Osoby te nie będą podlegały kwarantannie i nie będą uwzględniane w limitach domowych spotkań

  • Maseczki oraz zasłony nosa i ust zostają z nami na dłużej
  • Więcej informacji znajdziecie na stronie głównej żywiecinfo.pl


Dzisiaj rząd zaprezentował narodową strategię szczepień i w ciągu tego tygodnia chce ją przyjąć jako oficjalny dokument.

Każda osoba zaszczepiona otrzyma "status osoby zaszczepionej" i zostanie wpisana do państwowego rejestru. Status ten wiąże się kilkoma przywilejami, np. osoby te nie będą musiały odbywać kwarantanny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd zaczyna szukać oszczędności. Blokada premii, co z wypłatą 13-tego wynagrodzenia?

Szczepienie nie będzie się wiązało z końcem noszenia maseczek. W połowie miesiąc, około 15 grudnia pojawi się pełna mapa szczepień. Pierwsze dawki mają pojawić się już w styczniu.

Osoby zaszczepione otrzymają stosowny dokument o tym, że są zaszczepione. Wersja elektroniczna będzie oprarta na kodach QR.
Obecnie koło 1 tys. punktów chce szczepić na koronawirusa.