„Nie da się nakarmić drugiego człowieka i podać mu kubka, jeśli wcześniej nie napijemy się z tego kielicha, w którym jest Eucharystia” – przekonywał bielsko-żywiecki duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda podczas Eucharystii w bielskim kościele z udziałem młodych ludzi z całej beskidzkiej diecezji. W uroczystość Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r., na osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej odbyły się Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Był czas na konferencję, modlitwę uwielbienia, integrację i poczęstunek. Na koniec niedzielnego spotkania bp Roman Pindel sprawował uroczystą Mszę św.
Podczas modlitwy w bielskiej świątyni obok znaków ŚDM – krzyża i kopii Ikony Matki Bożej, na ołtarzu obecne były relikwie bł. Karola Acutisa, 15-latka z Włoch, patrona niedawnych ŚDM w Lizbonie.
Duszpasterz młodych porównał w kazaniu dwa naczynia – zwykły kubek, w którym robimy biednym herbatę i kielich służący do Eucharystii. Wskazał, że ważniejsze jest to mszalne naczynie, bo dzięki niemu wiemy, do czego służy ten inny kubek, służący pomaganiu bliźnim.
„Jeśli się nakarmimy tym, co jest nim, to dopiero wiemy, że musimy iść i karmić innych tym zwykłym kubkiem” – wyjaśnił.
„Tym głodnym jesteś najpierw ty, to ty jesteś najpierw tym spragnionym nie wiem czego, to ty jesteś czasem tym w więzieniu, to ty jesteś czasem tym człowiekiem, który jest chory. Potrzebujesz najpierw do swojego serca wpuścić Chrystusa, żeby dał ci jeść, żeby wypełnił twoje pragnienia, żeby cię przytulił, żeby ci powiedział, że cię kocha, bo bez tego spotkania nie dasz tej miłości drugiemu człowiekowi” – kontynuował i zachęcił, by zaangażować się w relację z Jezusem na 100 proc., a nie połowicznie.
„Nie da się wyjść do świata i tego świata nakarmić, jeśli nie będę mógł o Chrystusie powiedzieć, że jest moim pasterzem, nie da się nakarmić drugiego człowieka i podać mu tego blaszanego kubka, jeśli wcześniej nie napijemy się z tego kielicha, w którym jest Eucharystia. Nie możemy nic z siebie dać, jeśli nie będziemy mieć siebie i nie damy panu Bogu szansy, żeby to On jako pierwszy nas nakarmił, nas napoił, nas ubrał, nas przytulił i nam powiedział, że nas kocha” – powtórzył i zaprosił na najbliższy Festiwal Życia w Kokotku.
„Nie zapomnijcie o kubku blaszanym, dlatego że nie napijecie się kawki i herbatki. Ale dużo bardziej mocniej życzę wam, żebyście nie zapomnieli o tamtym ‘kubku’. Nie trzeba tak naprawdę nigdzie jechać, żeby z niego się napić, bo bez tamtego ‘kubka’ wszystko będzie bez sensu” – dodał kaznodzieja.
Biskup na początku liturgii przypomniał, że obchodom diecezjalnym Światowych Dni Młodzieży towarzyszą słowa z listu św. Pawła do Rzymian „Weselcie się nadzieją” (Rz 12, 12).
„Kontekst wskazuje, że to wezwanie jest wypowiedziane w sytuacji jakiegoś ucisku Św. Paweł wzywa też do tej modlitwy właśnie w ucisku. I to wytrwałej modlitwy, bo jeżeli jest ucisk, to pomoc jest tylko od Pana. Jeżeli jest nadzieja, to ta nadzieja, która pochodzi od Boga i to z tej wyproszonej nadziei wyproszonej rodzi się radość, nawet gdyby było nadal ciężko i trudno, nawet gdyby była walka duchowa bardzo mocna. Nawet gdyby zagrożenie było wielkie, to jest radość, a jej źródłem jest ta nadzieja, która zawieść nie może, którą Bóg daje w nasze serca” – podkreślił.
Spotkanie młodych rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty. Konferencję wygłosiła następnie Ania Bonk z Krakowa, autorka bloga „Trzymam Cię za słowo”, wokalistka zespołu „Tylko Ty”, z wykształcenia fizjoterapeutka.
Dzieląc się swym osobistym świadectwem wiary przypomniała, że Bóg stworzył każdego człowieka na obraz i podobieństwo siebie. „To oznacza tylko jedno, że jest w tobie coś, co jest na obraz i podobieństwo z Boga i megaświadomie Bóg, stwarzając ciebie, włożył w twoje serce, w twoje DNA coś, co tobie może się wydawać zwyczajne, co tobie może się wydawać gorsze, niż to, co ma koleżanka. Możesz to zbagatelizować, możesz zakopać, jak ten talent, ale wtedy nie objawi się w świecie to, co Bóg tylko przez ciebie może dać światu” – podkreśliła.
„Bo jeśli jesteś na obraz i podobieństwo, to oznacza, że wchodząc gdzieś jesteś w stanie wnosić i pokazywać sobą to, jaki jest Bóg” – stwierdziła.
Udział w niedzielnym wydarzeniu wzięli młodzi formujący się we wspólnotach parafialnych oraz młodzież szkolna, akademicka wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami. Nie zabrakło oazowiczów i harcerzy. Podczas kilkugodzinnego spotkania była okazja do spowiedzi.
Do wyjazdu na ŚDM w Seulu zachęcił diecezjalny koordynator przygotowań do tego wydarzenia ks. Andrzej Wołpiuk. Przypomniał o diecezjalnym fanpage’u, przyszłorocznym Festiwalu w Kokotku, spotkaniu w Lednicy, Festiwalu Młodych w Medżugorje.