Wydarzenia

Patrząc na kalendarz można dojść do wniosku, że święto "goni" święto. Ostatnio mieliśmy Święta Bożego Narodzenia, Dzień Babci, Dzień Dziadka, niedługo Walentynki i Dzień Kobiet. A dziś można powiedzieć, że jest święto wszystkich dziennikarzy. Bowiem 24 stycznia to Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.

Media stały się nieodłączną częścią współczesnego życia. Ich znaczenia nie sposób  "ogarnąć", ponieważ poświęcamy im wiele czasu. Są źródłem wiedzy, rozwoju, edukacji, odpoczynku ale również mogą stanowić wiele zagrożeń.


radio

Święto to zostało ustanowione w roku 1967 przez Papieża Pawła VI. Patronem dziennikarzy został św. Franciszek Salezy, który jako pierwszy posługiwał się prasą oraz drukował i rozpowszechniał ulotki.

Poprzez to nietypowe święto uświadamiamy sobie jak ważną funkcję pełnią media i jak wielka odpowiedzialność spoczywa na dziennikarzach. Prasa, radio, telewizja, Internet oddziałuje na człowieka codziennie. Dzięki nim ludzie mogą zdobywać nowe informacje oraz kształtować opinie na różne tematy.

Postęp techniczny idzie w tak szybkim tempie, iż człowiek nie jest w stanie nadążyć za nowościami.


tv

Środki masowego przekazu pochłaniają bardzo dużo czasu w ciągu dnia. Często bywa tak, że aby znaleźć w Internecie informację, której szukamy, musimy spędzić przed ekranem bardzo dużo czasu. Siedzi się aby znaleźć jakąś ważną dla nas informację, a przy okazji sprawdzi się jeszcze pogodę, pocztę itp. i człowiek ani się nie obejrzy a już jest noc. Trzeba pamiętać o tym, że wirtualny świat, świat mediów to tylko namiastka rzeczywistości.

 Oprac.: PW

Źródło:

1. www.treco.pl/aktualnosci/szczegoly/id/2852/k/1/a/1/page/46/dzis-swiatowy-dzien-srodkow-masowego-przekazu

2. http://www.express-miejski.pl/wiadomosc/3682,dzisiaj-swiatowy-dzien-srodkow-masowego-przekazu.html

3. http://wydawnictwo-volker.pl/historia-rozwoju-mass-mediow

Kopiowanie materiałów zabronione.