10 października 2012 roku będzie obchodzona inauguracja 10 edycji programu edukacji ekologicznej "Święto Drzewa". Święto Drzewa to akcja organizowana przez klub Gaja - organizację ekologiczną angażującą społeczności lokalne do działań na rzecz środowiska i poszanowania praw zwierząt.
Dlaczego akurat Święto Drzewa?
Otóż według biologów drzewa najskuteczniej na Ziemi produkują tlen i pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla. Z danych wynika, że drzewa produkują rocznie 26 milionów ton tlenu, a w ciągu doby las pochłania tyle dwutlenku węgla ile wydziela go w tym czasie 200 osób. Skupiska drzew pochłaniają także róże zanieczyszczenia, wytwarzając korzystny dla człowieka mikroklimat. W miastach łagodzą nagłe zmiany temperatury redukują również prędkość wiatrów. Alejka z drzew potrafi oczyścić powietrze prawie z 70% szkodliwych substancji. Ponad to są ostoją spokoju i odpoczynku. Popatrzmy zatem na nasz Żywiec. Ile drzew możemy znaleźć w mieście? Nie licząc oczywiście parku. Niestety można je policzyć na placach jednej ręki, gdyż są masowo wycinane, a nowe projekty różnych inwestycji to tylko i wyłącznie beton, bez uwzględnienia części zielonej np. nowy projekt rynku czy hipermarkety.
Projekt "Święto Drzewa" wlicza się w edukację społeczną, której celem ma być zachęcenie ludzi do sadzenia i ochrony drzew głownie na terenach zurbanizowanych, gdzie zieleń musi rywalizować z infrastrukturą. Edycja projektu trwa z reguły cały rok, podczas niej prowadzone są liczne wykłady, prelekcje w instytucjach państwowych, głównie w szkołach, przedszkolach, uczelniach. Ideą Święta Drzewa jest również współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta. Nad tą sprawą odnośnie Żywca zastanawialiśmy się już na naszym portalu, do artykułu możecie wrócić tu:
Warto również zaznaczyć, że Święto Drzewa to nie tylko inicjatywa w Polsce. Święto to zorganizowano w 34 krajach m.in w Anglii, Austrii, Czechach, Egipcie, Indiach, Kenii, USA, Węgrach, Australii, Szwecji, Japonii, Rosji, Pakistanie.
Program "Święto Drzewa" powstał w 2003 roku w Bielsku Białej. W święcie tym uczestniczyło wiele znanych gwiazd np. Paweł Golec, Jurek Owsiak, Tomasz Sikora, Krzysztof Kokoryn stąd po posadzeniu drzew w alei Lipowej w Puszczy Piskiej przedsięwzięcie to nazwano Parkiem Gwiazd.
W całej Polsce idee "Święta Drzewa" podchwyciło ponad 1000 szkół, domów kultury bądź samorządów. W ramach projektu organizowana była również akcja "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". Pieniądze pozyskiwane ze sprzedaży makulatury przeznaczone są na wykup zwierząt skazanych na rzeź, chorych i zaniedbanych. Konie te po długiej rehabilitacji trafiają następnie do organizacji, które dzięki nim prowadzą hipoterapię dla chorych dzieci. Do 2006 roku Klub Gaja uratował ponad 50 koni. Jeden z nich "Pegaz" znajduje się niedaleko naszego miasto, bo w Wilkowicach, w głównej siedzibie Klubu Gaja.
Piąta edycja "Święta Drzewa" dołączona została do światowej kampanii "Miliard drzew dla planety" zainicjowanej przez ONZ.
Dzięki programowi powstało wiele przyszkolnych ogródków, placów zabaw, zielonych ulicznych dróg, nadrzecznych bulwarów. W ostatnich pięciu latach zostało posadzonych ponad 315 tysięcy drzew i zebrano blisko 1 500 ton makulatury.
Inauguracja 10 edycji Święta Drzewa odbędzie się 10 października w Warszawie, 12 października w Katowicach oraz 16 października w Opolu.
W tym roku również organizowane są konkursy m.in Czarodziejskie Drzewo - czyli posadzenie jak największej ilości drzew, Drzewo Roku - wybór drzewa które chcemy chronić i pielęgnować oraz Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Szczegółowe regulaminy konkursów oraz karty zgłoszeniowe na stronie www.swietodrzewa.pl oraz na facebooku: https://www.facebook.com/Swieto.Drzewa
Opracowanie: Katarzyna Mołdysz
Bibliografia:
"10 lat z klimatem, Święto Drzewa", wyd. Klub Gaja 2012.
Zdjęcia: Archiwum Klubu Gaja, Fundacja Orkiestry Świątecznej Pomocy, Tomasz Pikula.
Kopiowanie materiałów zabronione