Wydarzenia

7 stycznia 2024 roku w Domu Ludowym w Juszczynie odbyło się wspólne kolędowanie połączone z pokazem zrekonstruowanej przez Jana Syguta przedwojennej ruchomej szopki.

Szopka, która widnieje na zdjęciu gazety ,,Chłopska Droga” została wykonana w okresie między wojennym w Sopotni Wielkiej. Szopka została podarowana rodzinie Murańskich po II wojnie światowej. I tak zaczęło się kolędowanie z pokolenia na pokolenie. Zdjęcie zostało wykonane z okazji uzyskania I miejsca w Domu Kultury w Żywcu w 1971 roku. Sam artykuł wraz ze zdjęciem kolędników i szopką widniejącymi w gazecie ukazał się dopiero po kilku latach od momentu jego wykonania, w roku 1979 ze względu na obowiązującą ówcześnie komunistyczną cenzurę. Poszczególne elementy szopki były częściowo ruchome. Znajdowało się w niej wiele najrozmaitszych figurek, które miały na celu ukazać historię z różnych dziedzin życia, między innymi: góralska rodzina, ksiądz wraz z kościelnym, śmierć oraz diabeł. Kolędnicy przyjmowani byli z wielkim entuzjazmem, nie tylko przez mieszkańców Juszczyny, ale również okolic powiatu żywieckiego, bowiem szopka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Lata 70 XX wieku oraz wpływy komunistycznych władz spowodowały, że ludowe tradycje zaczęły zanikać. Z czasem szopka zaginęła i prawdopodobnie uległa zniszczeniu.

Rekonstrukcja aktualnej szopki, której autorem jest Jan Sygut ma na celu chronić nasze dzieje oraz pielęgnować tradycje, jakie niegdyś towarzyszyły nam podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jan postanowił też stworzyć symboliczny program artystyczny, taki jaki wykonywał wraz z kolegami w dawnych latach podczas kolędowania. Niestety wiele osób, które kolędowały wraz z nami już nie żyją. Jak mówi pan Jasiu - „Cieszy mnie fakt, że zostali uwiecznieni na zdjęciu, któremu towarzyszy wiele pięknych wspomnień.”

s

Na ilustracji od lewej stronie znajdują się: śp. Andrzej Murański, Franciszek Murański, Eugeniusz Polak, Mieczysław Polak i Józef Polak. Dzisiaj z naszej grupy pozostało dwóch: – Jan Sygut oraz Jan Staniak. Starałem się zrekonstruować sopkę w taki sposób, aby odzwierciedliła w jak największym stopniu poprzednią.

Dzisiaj pragniemy podzielić się z Państwem aktem szlachetnych wartości jakimi są wiara oraz obrzędy Bożego Narodzenia, abyśmy mogli je pielęgnować i dzielić się nimi z pokolenia na pokolenie, by zawsze pozostały w naszych sercach, rodzinach oraz domach. Z tego miejsca w Domu Ludowym w Juszczynie dnia 07,01.2024 z kolędującymi tu dzisiaj koleżankami i kolegami życzymy Państwu tak dobrego Nowego Rou, żebyśmy nie chcieli, aby stał się ,,starym”: zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń. Niech Nowy Rok przyniesie nam wszystkim ukojenie, poczucie wzajemnej bliskości, wiarę w dobro oraz nadzieję na lepszą przyszłość Szczęść Boże! Jan Sygut