Wydarzenia

W dniu 15 czerwca Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon odwiedziła Szpital Żywiec, prowadzony w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przez firmę InterHealth Canada. Panią Ambasador i pozostałych gości witali Dyrektor Zarządzający InterHealth Canada w Polsce Wadim Kurpias, Dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata oraz Zastępca Dyrektor Szpitala ds. organizacyjnych Maria Mieleszko.

W spotkaniu wzięli również udział samorządowcy szczebla wojewódzkiego i lokalnego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele Banku BGK.

W przemówieniu Pani Ambasador podkreśliła zarówno potencjał medyczny Szpitala, jak i walory krajobrazowe miejsca, w którym się znajduje. Partnerstwo Publiczno-Prywatne, jak wspomniała, jest popularną formą prowadzenia placówek medycznych w Kanadzie. Tym bardziej wspiera tę inicjatywę - podkreśliła. Czasy pandemii uzmysłowiły wszystkim, jak ważne jest po pierwsze zdrowie, a po drugie, jak istotną rolę pełni opieka medyczna. "Powiat żywiecki oferuje turystom wspaniały klimat i piękną przyrodę, zasługuje więc na to, by w zamian otrzymać to, co najlepsze, w tym najlepszą opiekę zdrowotną. InterHealth Canada reprezentuje uznaną na całym świecie jakość i efektywność kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej. W niedawnym badaniu 73% Kanadyjczyków uznało swój system powszechnej opieki zdrowotnej za powód do dumy. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości podobny odsetek mieszkańców powiatu żywieckiego będzie mógł powiedzieć to samo o swoim szpitalu” – podkreślała w trakcie swojego wystąpienia Pani Ambasador.

Starosta Żywiecki Andrzej Kalata w wielkim skrócie przedstawił proces przygotowania i realizacji budowy Szpitala Żywiec, po raz kolejny dziękując wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Starosta podkreślał jak trudne było to wyzwanie i jak wiele wysiłku włożono aby mieszkańcy powiatu żywieckiego mieli nowoczesny i przyjazny szpital. Nawiązał także do bardzo dobrej współpracy pomiędzy Starostwem, a Ambasadą Kanady i przypomniał, że kilkukrotnie był jej gościem w trakcie pracy nad projektem. Należy zaznaczyć, że Ambasador Leslie Scanlon jest już czwartym ambasadorem Kanady w Polsce zaangażowanym w projekt PPP w Żywcu.

Spotkanie oprócz oficjalnych przemówień odbyło się w duchu rozmów o przyszłości i współpracy, a jego zwieńczeniem było symboliczne zasadzenie drzew w przestrzeni otaczającej Szpital. Pani Ambasador posadziła sadzonkę klonu kanadyjskiego, a pozostali goście sadzonki klonów zielonych i czerwonych.

Przedstawiciele Szpitala Żywiec podkreślają, że ochrona zdrowia i życia mieszkańców Żywiecczyzny jest dla Szpitala priorytetem. Na uwagę zasługuje fakt, iż w trakcie pandemii Szpital stanął na wysokości zadania. Oferował ponad 150 łóżek covidowych przy jednoczesnym zachowaniu planowych hospitalizacji i zabiegów. Chcąc zapewnić holistyczną opiekę medyczną mieszkańcom powiatu żywieckiego, podmiot nieustannie się rozwija, co widać np. po zwiększonej prawie dwukrotnie liczbie porodów w porównaniu z okresem zaraz po otwarciu Szpitala (obecnie około 90 miesięcznie). W ostatnim czasie w placówce została uruchomiona pracownia hemodynamiki, pozyskano również nowych specjalistów m.in. z dziedziny kardiologii i chirurgii onkologicznej. Współpraca międzynarodowa oraz międzyinstytucjonalna jest dla Szpitala szczególnie istotna, dając poczucie budowy szerokiej wspólnoty, której celem jest zapewnienie jak najlepszej i holistycznej opieki medycznej.