Wydarzenia

Bielsko-żywiecka Caritas po raz 14. rozpoczęła ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechu”. Przedsięwzięcie ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dziecku z rodziny wielodzietnej lub o niższym statusie materialnym. W tym roku plecaki z artykułami szkolnymi zostaną przekazane także dzieciom i młodzieży z Ukrainy, przebywającym na terenie diecezji. W większości są to dzieci z domu dziecka, z niepełnosprawnościami, z rodzin, które zdecydowały się pozostać w Polsce.

Jak przypomniała Caritas, akcja polega na tym, że wierni zabierają do domu wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. „Wypełniony, na przykład po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko” – wyjaśniają przedstawiciele Caritas, przyznając, że akcja ta w wielu parafiach na terenie diecezji cieszy się dużą popularnością.

„Parafianie nie tylko dbają o to, aby plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły, ale często też dodają coś od siebie np. dekorując plecak zawieszką bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka” – można przeczytać na stronie Caritas.

Do biura Caritas zgłaszają się też darczyńcy indywidualni, którzy odbierają plecak do wyposażenia. „Często są to rodziny, które w taki sympatyczny sposób uczą dzieci dzielenia się z innymi. Są też darczyńcy, którzy przynoszą wyprawkę szkolną dla dziecka, bo swoje są już odchowane, a zakup przyborów szkolnych sprawia im radość” – tłumaczy Caritas.

Od 2018 roku Caritas bielsko-żywiecka uruchomiła możliwość płatności elektronicznych. W ten sposób konkretny i rzeczywisty „Tornister pełen uśmiechów” można ofiarować drogą wirtualną.

Wszyscy chętni, którzy chcą się włączyć indywidualnie w akcję, powinni skontaktować się z biurem Caritas: mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź telefonicznie pod nr tel.: 734-176-648.

Informacja: Diecezja Bielsko-Żywiecka