Wydarzenia
19 lipca 2022 r. o godz. 12.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce, odbędzie się uroczystość pogrzebowa śp. Jana Ficka ps. „Jamnik”. Asystę wojskową zapewni 18. batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej.

 Jan Ficek ps. „Jamnik” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych urodził się 9 maja 1923 r. w Ciścu w pow. żywieckim. Był synem Franciszka i Franciszki z d. Kubica. Uczestniczył wraz z rodziną w budowie fortu „Wędrowiec“ w Węgierskiej Górce. Według przekazów rodzinnych pełnił służbę wojskową przed wstąpieniem do Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Grodkowie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w wyniku operacji o kryptonimie „Lawina”.

 
Szczątki Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r. w Grodkowie.