Wydarzenia

Pierwsze przymrozki, szybko zapadający zmrok i zmienna pogoda utrudniają warunki na drogach. Pamiętajmy, aby w okresie jesienno-zimowym w sposób szczególny zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez odpowiednie przygotowanie samochodu oraz zdjęcie nogi z gazu.

Żywieccy policjanci codzienne dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu. Prowadzą działania, eliminują z ruchu nietrzeźwych kierowców oraz piratów drogowych łamiących przepisy. Wszystko po to, aby wszyscy, którzy uczestniczą w ruchu drogowym mogli bezpiecznie wrócić do domów.

Jednak bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od samych kierowców. Łamiąc przepisy nie tylko narażają się oni na straty finansowe, ale przede wszystkim stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia własnego oraz innych podróżnych. Aby uniknąć zimowych kolizji i wypadków pamiętajmy o właściwym przygotowaniu pojazdu do podróży oraz o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa. To już naprawdę ostatni moment, aby wymienić opony na zimowe. Należy również zagospodarować sobie większą ilość czasu przed wyjazdem do pracy po to, aby spokojnie, bez pośpiechu odmrozić szyby oraz lusterka. Poranne przymrozki, częste mgły i opady powodują, że drogi mogą być śliskie, przez co czas wyhamowania znacznie się wydłuża, a w skrajnych przypadkach pojazd może wpaść w poślizg. Najczęściej dzieje się tak przy znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości. Musimy, więc dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Pamiętajmy, im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem na drogę, a w czasie jazdy będziemy kierować się ostrożnością i rozwagą, tym większe będzie nasze bezpieczeństwo.