Wydarzenia
W ostatni weekend pojawiło się na przystanku w dolnej Lipowej składowisko zużytych opon. Z tego co udało się ustalić  jest to inicjatywa osób, które w ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie z gospodarki odpadami na terenie gminy Lipowa.

 Jest to tania akcja przedwyborcza, która jest łamaniem prawa obowiązującego nas wszystkich. Nie zgadzajmy się na takie bezprawne działania!  Jeżeli chcemy realnie coś zmienić to z pewnością nie poprzez naruszanie ustalonych zasad. Dyskutujmy nad tym a nie zaśmiecajmy otoczenie! Proszę pamiętać, że czas wymiany opon to nie czas na zaśmiecanie otoczenia i łamanie prawa. Wybory też takim czasem nie są. Warto o tym pamiętać! - informuje wójt gminy Jan Góra. 

 Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, po wielu rozmowach z mieszkańcami, jakiś czas temu do rady gminy o wprowadzenie zmiany w postaci zwiększenie ilości odbieranych opon w ramach ponoszonej opłaty z 1 na 4. Projekt tej uchwały został już zaopiniowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żywcu. Będzie on przedmiotem obrad na najbliższym posiedzeniu komisji wspólnych a następnie na sesji rady gminy. Zachęcam do zapoznania się z porządkiem obrad na najbliższe posiedzenia tych organów, który jest udostępniony w biuletynie informacji publicznej. Będę przekonywał radnych żeby zmiana ta stała się faktem! 
Wiele jest też zarzutów, że nie są odbierane gabaryty spod domów. Rozmawiam z wieloma osobami w tym temacie i zdania są podzielone. Szanowni Państwo, gmina oczywiście może odbierać każdą ilość odpadów ale proszę pamiętać, że zapłacimy za to my wszyscy! Gmina nie posiada żadnych własnych pieniędzy tylko gospodaruje pieniędzmi mieszkańców a zasadą systemu gospodarki odpadami jest jego samobilansowanie się. Większe koszty wywozu odpadów przekładają się wprost na wzrost opłat, które Państwo ponosicie. A proszę pamiętać ze płaci każdy z nas, opłata jest od ilości mieszkańców danego gospodarstwa i dotyczy też dzieci i młodzieży, noworodków i leciwych seniorów. Osoby te nie posiadają samochodów a płacą przecież tak samo miesiąc w miesiąc za zużyte opony. Tak samo w kwestii gabarytów, wyrzucamy je raz na kilka lat a opłaty również ponosimy co miesiąc. Przypominam, że 100 kg gabarytów oraz 100 kg odpadów budowlanych można w ramach obowiązującej już opłaty oddać na PSZOK. 
Jeżeli ktoś obiecuje, że sprawi że będzie odbierane wszystko bez limitu i do tego będzie taniej to najzwyczajniej w świecie Państwa oszukuje lub nie zna przepisów prawa regulujących zasady gospodarki odpadami.
Proszę to wszystko wziąć pod rozwagę. Dyskutujmy merytorycznie i miejmy świadomość konsekwencji!
Gospodarowanie odpadami to bardzo gorący ostatnio temat i deklaruję, że zostanie on poddany konsultacji społecznej przed ustaleniem zasad i przygotowaniem zamówienia na kolejny rok.  Myślę, że forma ankiet będzie tu dobrym rozwiązaniem, a głos mieszkańców zostanie wzięty pod uwagę przez nową radę gminy po wyborach samorządowych - dodaje wójt.