Wydarzenia
Babiogórski Park Narodowy opublikował informację o widocznym z daleka pęknięciu pokrywy śnieżnej. Mamy dla Was kilka dodatkowych informacji na ten temat od ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR badających pokrywę śnieżną w masywie Babiej Góry. W wyniku działalności wysokiej temperatury i deszczu na zboczach Zachodniego Kościółka powstało nietypowe, kilkudziesięciometrowe pęknięcie i odsklepienie pokrywy śnieżnej.
 Aktualnie przy zmrożonej pokrywie jest ono względnie statyczne, natomiast należy się spodziewać postępowania tego procesu i możliwego wystąpienia lawiny przy ociepleniu lub wystąpieniu innych czynników.
 Przesyłamy również kilka zdjęć mniejszych lawin, które zaobserwowaliśmy w ostatnim czasie w rej. północnych stoków Babiej Góry.
 Przypominamy, że pomimo wiosennej aury w Beskidach, na Babiej Górze wciąż panują warunki zimowe. Na Markowych Szczawinach pokrywa śniegu wynosi ok. 70cm, natomiast w wyższych partiach śniegu jest więcej - w miejscu przekopu lawinowego odnotowaliśmy go ponad 150cm. Aktualnie panuje 1 stopień zagrożenia lawinowego - informują ratownicy.