Wydarzenia

W zgodzie ze środowiskiem naturalnym – zakończenie programu „Bliżej natury – zwierzęta wokół nas”

Wszystko, co dobre, zawsze się kiedyś kończy. W piątek, 15 listopada zakończyliśmy program „Bliżej natury – zwierzęta wokół nas”. Finał IV edycji odbył się w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach.

 

W sali gimnastycznej w Łodygowicach podsumowaliśmy konkurs dla dzieci i młodzieży z regionu Podbeskidzia „Bliżej natury – zwierzęta wokół nas”, który kończył cały projekt. Organizacja tego przedsięwzięcia nie udałaby się bez wsparcia wielu osób i firm, między innymi:

   • Wójta gminy Łodygowice: Pana Andrzeja Pitera

  • Przewodniczącego Zarządu Związku Międzygminnego ds. Ekologii Janusza Michałka

  • Posła na Sejm RP Pana Stanisława Szweda

  • Kierownika Firmy GAZ SYSTEM S.A Pani Aleksandry Zientek oraz Pani Aleksandry Ciwis - Dronszczyk

  • Radnych Gminy Łodygowice: Pani Małgorzaty Mieszczak

  • Prelegentów Pani Krystyny Potrzebę – Jakubiec, Pana Marka Guzika  oraz Pani Barbary Galus

  • Vice Prezesa ds. Sportowo – Rehabilitacyjnych - Pani Magdaleny Śleziak

  • Dyrektora szkoły Pana Mirosława Jakubca, dzięki uprzejmości, którego możemy organizować  galę na terenie Zespołu Szkół w Łodygowicach, vice dyrektora Pani Ewy Pawela oraz Pani Doroty Duda,

  • Dyrektorów szkół oraz wszystkich nauczycieli

  • oraz w szczególności wszystkich uczestników konkursu

P1430339

Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy jest bardzo usatysfakcjonowane ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszył się konkurs. To ogromny sukces jak i dowód na to, że wartość, jaką jest poszanowanie środowiska naturalnego nie jest obca naszemu najmłodszemu pokoleniu, bo przecież ono przejmie kiedyś schedę po nas. My, jako dorośli, mamy obowiązek edukować, pokazywać, wychowywać młodzież w zgodzie z przyrodą. Bowiem tylko przez dbałość o nią możemy być pewni, że będziemy żyli w miejscu przyjaznym nam i naszym bliskim. Jeśli o to nie zadbamy sami, nikt tego za nas nie zrobi. Głównymi kryteriami, którymi kierowała się komisja w wyborze prac to zgodność z tematem, samodzielność i technika wykonania, oryginalność oraz  pomysłowość.

P1430226

W konkursie wyszczególniono pięć kategorii. W kategorii komiks, dzieci miały stworzyć historię  Sądu nad żmiją,  w  konkursie plastycznym rysunki miały skupiać się wokół tematyki płazów i gadów, z kolei konkurs fotograficzny pt. „Tropem najpiękniejszych płazów i gadów na beskidzkich szlakach” zachęcał do bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Ponadto przeprowadzono  konkurs multimedialny pt. Pośród wielu tajemnic świata mniej wiemy o zwierzętach chronionych niźli o aniołach” który  miał na celu poszerzenie wiedzy młodzieży na temat herpteofauny i tym samym wykorzystać umiejętności obsługi Power pointa zdobyte na zajęciach informatyki. Do ostatniej kategorii zaliczał się konkurs pisemny,  w którym dzieci opisać miały „Piękne, mało znane i zasługujące na sympatię płazy i gady Podbeskidzia”. W sumie wpłynęło 547 prac, w tym ze szkół z Łodygowic, Rybarzowic, Pietrzykowic, Istebnej, Jaworzynki, Lalik, Kamesznicy, Nieledwi, Sopotni, Leśnej, Przybędzy, Soli, Żabnicy, Zarzecza i Międzybrodzia Bialskiego. Nagrody główne zostały przyznane 25 osobom z poszczególnych kategorii, a wyróżnienia uzyskało 35 osób.  W związku z dużą ilością nadesłanych prac plastycznych oraz ich wysokim standardzie wykonania dodatkowo przyznaliśmy 50 wyróżnień, aby tym samym zachęcić młodzież do  aktywności proekologicznej.

P1430193

W ramach programu  „Bliżej Natury Zwierzęta Wokół Nas” wydany został  folder autorstwa Krystyny – Potrzeby – Jakubiec oraz Marka Guzika.  Ta przepięknie ilustrowana książka przedstawia gady i płazy żyjące na terenie Podbeskidzia, a  szczególną uwagę  poświęca gatunkom chronionym, które z roku na rok tracą na swej liczebności   5 czerwca br. odbyła się konferencja pt. Zachwycająca fauna Podbeskidzia ze szczególnym uwzględnieniem ginących gatunków płazów i gadów” zorganizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy  w Sali kominkowej Zespołu zamkowo – parkowego w Łodygowicach. Szereg działań miał na celu uświadomienie jak ważne są działania mające na celu ochronę zagrożonych gatunków. Kolejnym krokiem  było przeprowadzenie konkursu adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej z regionu Podbeskidzia. Program dofinansowano ze środków: Lokalnej Grupy Działania "Żywiecki Raj" w ramach działania lokalnych strategii rozwoju - Mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

P1420968

Chcielibyśmy złożyć ogromne podziękowania za wsparcie finansowe naszemu głównemu sponsorowi Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A, ponadto nagrody ufundował: Urząd Gminy Łodygowice, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Firma Elmontaż, Bank Spółdzielczy z Węgierskiej Górki, MPWiK, Eco Team Service, Delphi, Biuro Rachunkowe Fiskus, Tech – Mot, nagrody rzeczowe ufundowali: Firma LARIX, Alberta, Ogrodnictwo Fijak, Szkółka Krzewów Cierniak, RUNO, Łodygowianka, Polskie Koleje Linowe, Gospodarstwo Pasieczne BARTNE, Beskid Ekosystem, hodowla Pstrągów Rybaczówka.


KONKURS PLASTYCZNY

IHankus OliwiaIISzkoła Podstawowa w Nieledwi

II


Śleziak MateuszIISzkoła Podstawowa nr 2 w Łodygowicach

III


Hańderek SzymonIIIZespół Szkół nr 1 w Łodygowiach

III


Hańderek JoannaIIISzkoła Podstawowa nr  1 w Łodygowicach

KONKURS PLASTYCZNY – KOMIKS
I


Kupczak AnnaVI 12latSzkoła Podstawowa im. Partyzantów Polskich w Żabnicy

II


Kanik AgnieszkaVIZespół Szkół nr 1 w Łodygowicach

III


Pasierbek KamilaVI 12lZespół Szkolno Przedszkolny w Zarzeczu

KONKURS – PREZENTACJA MULTIMEDILANAI


Michalik BartłomiejII gimnazjumZespół Szkół nr 1 im. Królowej Jadwigi w ŁodygowicachII


Handerek Julia

Jakubiec Agnieszka


I technikum


Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu


 

KONKURS PISEMNYIHanderek JoannaIII gimnazjumGimnazjum nr 2 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodygowicach

II


Katarzyna Sanetra,

Angelika Gowin,

Bartłomiej Michalik,

Klaudia Cwajna                    Zespół Szkół nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach


III

Tać Patrycja Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY
I


Sołtysik  PrzemysławIII 15 latZespół Szkół nr 1 im. Królowej Jadwigi

w Łodygowicach


II

Olber  KorneliaVISzkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego

 

w Lalikach


III

Adamek  ZuzannaIVZespół Szkół nr 1 im. Królowej Jadwigi

 

w Łodygowicach

 Autor: Sławomir Brak