WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. W Kinie Janosik w Żywcu od 14 marca br. do 21.03. możemy uczestniczyć w ciekawych projekcjach.
Festiwal filmów o prawach człowieka to pomysł, który w ostatniej dekadzie odniósł sukces na wszystkich prawie kontynentach. Co roku powstają nowe takie festiwale, ostatnio nawet w krajach, gdzie prawa człowieka są naruszane systemowo.
Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach człowieka zajmuje Europa Środkowa. Środkowoeuropejskie festiwale filmów o prawach człowieka wyróżnia postawienie na film dokumentalny i osadzenie w tradycji antytotalitarnej, która nie tak dawno odniosła w naszym regionie świata spektakularne zwycięstwo.
Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów.
Są to przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy.
We współczesnym świecie, gdzie rządzi informacja i sposób, w jaki buduje się jej kontekst, mamy prawo wiedzieć. Mamy też prawo budować takie konteksty, jakie uważamy za istotne. Dla sztuki filmu dokumentalnego nie ma chyba bardziej naturalnego kontekstu niż debata, spotkanie i społeczne działanie, spod znaku organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Żeby się o tym przekonać, wystarczy poczytać manifesty programowe klasyków gatunku czy wypowiedzi jego współczesnych wybitnych przedstawicieli. WATCH DOCS zapewnia ten kontekst łącząc najlepsze, najbardziej intrygujące dokumenty z dyskusją, w której biorą udział filmowcy i ich bohaterowie, działacze NGOs, eksperci, publicyści i politycy.
Mamy swoje opinie, ale nie znamy odpowiedzi na wszystkie związane z prawami człowieka pytania i nie ukrywamy kontrowersji wokół wielu problemów. Przeciwnie, eksponujemy je, bo chcemy, by WATCH DOCS był miejscem prawdziwej debaty. Używamy więc filmu jako środka, ale nie uprawiamy propagandy. A samo propagandowe nadużycie perswazji uczyniliśmy jednym z naszych stałych tematów. Nad publicystyczny reportaż przedłożyliśmy też sztukę filmową, oferującą bardziej przenikliwe spojrzenie, głębsze emocje i mniej uproszczeń. To na WATCH DOCS miały miejsce polskie premiery dzieł mistrzów dokumentu: Errola Morrisa, Raymonda Depardona, Kim Longinotto, Barbeta Schroedera, Wiktora Daszuka, Thomasa Heisego, Aviego Mograbiego, Rithy Panha czy Fredericka Wisemana.
Więcej na stronie watchdocs.pl, kinojanosik.pl