Zapraszamy na II edycję Festiwalu Wiosna Filmów w Polsce! Kino Janosik po raz pierwszy dołączyło do sieci kin, w których można zobaczyć przedpremierowe niesamowite filmy.
W przeglądzie Festiwalu znajdzie się pięć propozycji filmowych, wielokrotnie nagradzanych na największych światowych festiwalach. Wiosna Filmów w kinie Janosik odbędzie się w ramach Klubów Filmowych w następujących terminach:11 i 25 maja oraz 8,15 i 22 czerwca o godz. 20.00
11 maja, środa godz. 20.00
Subtelność
Francja 2015, 98′
reż. Christian Vincent
Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji najnowszy film mistrza francuskiego kina. Michel Racine jest sędzią, który orzeka w bardzo trudnej sprawie. Opinia społeczna swój osąd już wydała, ale Michel chce zbadać sprawę dokładniej. Czuje, że tym razem ma do czynienia z przypadkiem, który nie jest tak prosty, jak się wydaje. Oddany pracy nie myśli o niczym innym. Sytuacja komplikuje się, kiedy w czasie procesu wśród ławników dostrzega Dittę, z którą kiedyś się spotykał. Nie widzieli się od lat, w życiu obojga wiele się zmieniło. Ditte ma kilkuletnią córkę i stoi na życiowym rozdrożu. Spotkanie tych dwojga staje się dla reżysera pretekstem do przypomnienia, że stara miłość nie rdzewieje. A także do zwrócenia uwagi, że ferowanie wyroków leży w rękach ludzi, którzy mają swoje słabości i problemy. Bo pod wpływem nawrotu uczucia oboje na sprawę będą patrzeć inaczej. Dramat sądowy przejmująco łączy się tutaj z historią miłosną. Tylko czy miłość okaże się dla walczących o sprawiedliwość bohaterów sprawiedliwa?
Nagrody, nominacje, pokazy
Nominacje do Cezarów, francuskich odpowiedników Oscarów w kategorii najlepszy aktor (Fabrice Luchini) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Sidse Babett Knudsen).
2015: MFF w Wenecji, konkurs główny – nagroda za najlepszy scenariusz, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Fabrice Luchini); Sarlat Film Festival; MFF w Pusan; Namur International French-Language Film Festival; Hong Kong French Cinepanorama; Rendez-vous with French Cinema in Paris
25 maja, środa godz. 20.00
WSZYSCY ALBO NIKT
Francja 2015, 102′
reż. Kheiron
Nominowany do Cezara debiut Kheirona, popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia, to słodko-gorzka refleksja nad palącą kwestią multikulturowości. Tragikomedia bazuje na prawdziwej historii Hibata Tabiba, w którego wciela się rzeczywisty syn bohatera, gwiazda stand-upu, Kheiron. Akcja zawiązuje się na początku lat 80. W wyniku irańskiej rewolucji islamskiej, skutkującej obaleniem szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, bohater wraz z żoną i synkiem musi wyemigrować z kraju do Francji. Tutaj, w powiecie Seine-Saint-Denis, przybysze próbują zasymilować się z lokalną społecznością. „Wszyscy albo nikt” to film bardzo dziś potrzebny, pozwalający lepiej zrozumieć problemy bliskowschodnich migrantów, porównywany do słynnego „Kurczaka ze śliwkami” Marjane Satrapi.
Nagrody, nominacje, pokazy
Cezary 2016 – najlepszy debiut (nominacja)
2015: MFF w Tokio, nagroda Jury
8 czerwca, środa godz. 20.00
WOJNA
Dania 2015, 115′
reż. Tobias Lindholm
Rok produkcji: 2015
Nominowany do Oscara obraz Tobiasa Lindholma, scenarzysty „Polowania” i serialu „Rząd”, określany przez krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono. Sierżant Claus Pedersen stacjonuje ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria, musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnym wychowywaniem trójki dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę. „Wojna” to zarówno thriller wojenny, jak i dramat sądowy – i w obu przypadkach pozostaje obrazem znakomitym, bardzo realistycznym. Za wyjątkiem głównych postaci, filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie.
Nagrody, nominacje, pokazy
Oscary 2016 – najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
Bodil Awards – najlepszy film, aktor, aktorka, aktor drugoplanowy (nominacje)
2016: MFF w Göteborgu, najlepszy film nordycki (nominacja); MFF w Palm Springs (nagroda publiczności); Robert Festival (nagroda dla najlepszej aktorki – Tuva Novotny); MFF w Tromso, nagroda Aurory dla reżysera Tobiasa Lindholma (nominacja)
2015: MFF w Wenecji, najlepszy film (nominacja); Festiwal Filmowy w Zagrzebiu, najlepszy film (nominacja); Festiwal Filmowy w Zurychu, najlepszy film (nominacja); MFF w Reykjaviku
15 czerwca, środa godz. 20.00
DOBRA ŻONA
Serbia 2016, 90′
reż. Mirjana Karanović
Pokazywany na tegorocznym festiwalu Sundance w konkursie głównym, debiut reżyserski uznanej serbskiej aktorki Mirjany Karanović, grającej w filmie także główną rolę żeńską. Akcja filmu toczy się w powojennej Serbii. Milena, kobieta w średnim wieku, dowiaduje się w krótkim czasie kilku nieprzyjemnych rzeczy o sobie samej i swoim mężu. Rutynowe badania wykazują, że ma guza piersi, dodatkowo odkrywa gorzką prawdę o niechlubnych wojennych występkach swojego męża. Przykładna gospodyni domowa i kochająca żona musi zmierzyć się teraz z realiami otaczającego ją świata i odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań.
Nagrody, nominacje, pokazy
2016: Sundance Film Festival – nominacja; Cleveland International Film Festival – nominacja; Göteborg Film Festival – nominacja
22 czerwca, godz. 20.00
CHEVALIER
Grecja 2015, 99′
reż. Athina Rachel Tsangari
Oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” to niebywale zabawne, ale i niezwykle inteligentne studium męskich antagonizmów. Środek zimy. Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować przy najbliższej bezpiecznej przystani. Kiedy reperacja trwa, wędkarze zabijają czas, grając w „Chevalier”, grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk. Jest jedna zasada: nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry... „Chevalier” to film zbliżony klimatem do dzieł przyjaciela i wielokrotnego współpracownika reżyserki, Giorgiosa Lanthimosa, autora „Kła”, „Alp” i pokazywanego niedawno „Lobstera”.
Nagrody, nominacje, pokazy
Indiewire Critics’ Poll 2015 – najlepszy niedystrybuowany film
Village Voice Film Poll 2015 – najlepszy niedystrybuowany film
2016: Festiwal Filmowy w Sarasocie; MFF w Wilnie; South by Southwest Film Festival; MFF w Göteborgu; MFF w Rotterdamie
2015: Les Arcs European Film Festival, Kryształowa Strzała (nominacja); MFF w Belgradzie; MFF w Salonikach (Nagroda Publiczności); MFF w Wiedniu; MFF w Londynie (najlepszy film); Festiwal Filmowy w Nowym Jorku; Festiwal Filmowy w Hamburgu, Art Cinema Award (nominacja); MFF w Vancouver; MFF w Reykjaviku; MFF w Bergen; MFF w Toronto; Festiwal Filmowy w Sarajewie (nagroda dla zespołu aktorskiego, specjalna nagroda Jury dla reżyserki Athiny Rachel Tsangari); MFF w Locarno, Złoty Leopard (nominacja)