Wydarzenia

Każdy człowiek potrzebuje w życiu motywacji do tego, by funkcjonować. Kiedy jesteśmy dziećmi, szukamy inspiracji wśród innych. Idole, bohaterowie, którzy są tacy, jacy sami chcielibyśmy być. Wchodząc w dorosłość zapominamy o tej koncepcji. A życie potrzebuje bohaterów, superbohaterów, którzy pokażą drogę innym.

 Koncepcja superbohatera powstała w umyśle Michała Bałdygi. Jest on twórcą kampanii artystyczno – społecznej „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”. I właśnie jesteśmy w fazie wejścia tego projektu do Żywca. Będzie on realizowany przez Fundację Klamra w ramach jej projektu „Wspólny Żywiec”. Jak będzie on realizowany? Efektem końcowym będzie mural.

 Mural jest wyrazem dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalnego. Takie malowidła mają różne intencje. W Polsce w okresie PRLu upowszechniły się murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje, które zasadniczo reklamy nie potrzebowały. Były także murale lokalnych fabryk i zakładów.

 Jak będzie w skrócie wyglądać aplikacja tego projektu w życie? Uczniowie wybranych żywieckich szkół spotkają się najpierw z kilkoma bohaterami muralu, a następnie wezmą udział w tworzeniu malowidła. Kim są Ci  bohaterowie? Przedstawmy ich pokrótce.

 Krzysztof Gardaś jest pierwszym z nich. To alpinista. Zdobył już m.in. Mount Blanc, Aconcaguę, Kilimandżaro. W 2001 roku jako pierwszy niepełnosprawny człowiek stanął na szczycie Elbrusa. Alpinizm wymaga dużych predyspozycji psychicznych. Zakochał się w górach, jak wielu z nas. Ale on idzie jeszcze wyżej niż większość z nas i za to należy mu się szacunek.

krzysztof gardaś

 Michał Bałdyga jest artystą, performerem. W jego pracach na przemian możemy dojrzeć symboliczną rzeczywistość z realnym działaniem. Źródeł i inspiracji do swojej twórczości, jak sam twierdzi, szuka w swoim własnym życiu. Szuka odpowiedzi na pytanie o stosunek przeszłości do przyszłości.

michał bałdyga

 Sławomir Brak jest dziennikarzem, sportowcem, trenerem, specjalistą PR. Jego bogata kariera sportowa zaowocowała 5 medalami Mistrzostw Polski. Aktualnie jest od dwóch lat niepokonany w kraju. Jego pasją jest również trenowanie innych zawodników. Był dwukrotnie szkoleniowcem na obozie przygotowawczym przed sezonem w klubie PSKS Beskidy Bielsko – Biała. Najbardziej kocha pracę z młodzieżą i w tym odnajduje się doskonale. To wielki pasjonat życia i wychodzenia poza swoje własne ograniczenia. Niektórzy pytają gdzie on na to wszystko, co robi, odnajduje czas i siły. Mówi wprost: „jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”.

sławomir brak

 Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Uważa, że najważniejsza jest w życiu akceptacja siebie samego. Jest laureatką wielu odznaczeń, wyróżnień i nagród za swoją działalność. Niektórzy mogą powiedzieć z przekorą, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego Janina Ochojska ma we krwi. Ciągle inspiruje Polaków do tego, by dbali o najbardziej potrzebujących. A oni są obecni w życiu wielu z nas. Musimy tylko dać sobie szansę ich zobaczyć. Dodajmy, że była także inicjatorką pierwszego konwoju z pomocą humanitarną do Sarajewa. Organizowała także wiele innych akcji w innych miejscach poza granicami kraju.

janina ochojska

 Marcin Kornak jest prezesem Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Promuje kulturę niezależną jak również tworzy teksty dla zespołów rockowych. Jego organizacja stawia za cel przeciwdziałanie rasizmowi, nietolerancji i ksenofobii. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Najważniejszym efektem działań Kornaka jest ‘Brunatna Księga’, będąca kroniką zajść, incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę.

marcin kornak

 Projekt „Wszyscy jesteśmy superbohaterami” promuje osoby niepełnosprawne, jako wzór do naśladowania, jako inspirację do pięknego życia. Jeśli jednak chcielibyśmy się zastanowić nad sobą trochę dłużej, to każdy z nas jest bohaterem, superbohaterem. Każdy z nas ma w sobie zdolności, umiejętności, które są oryginalne, są wartościowe i cenne. Być może potrzeba nam jeszcze czasu, by do tego dojrzeć. Dlatego również wchodzi do życia ta piękna akcja, którą będzie realizować Fundacja Klamra.

 Zdjęcia: Fundacja Klamra