Wydarzenia

Aby skutecznie wydobywać z ludzi to, co najlepsze, trzeba traktować ich pozytywnie i zachęcająco, koncentrować się na ich zaletach oraz brać pod uwagę ich potrzeby i pragnienia. Witajcie w trzecim odcinku sztuki motywacji w grupie.

 Czy zastanawialiście czasami dlaczego niektórzy z Waszych znajomych zachowują się w Waszej opinii jak tak zwane mięczaki? Przemawia przez nich słabość, przemawia przez nich bierność? Czy nie jest to czasem spowodowane tym, że akurat macie wobec nich takie, a nie inne oczekiwania i taką, a nie inną opinię? O dziwo bardzo mało ludzi wie, jak znajdować przyjemność i powód do dumy w ustawianiu poprzeczki na wysokim poziomie i podciąganiu do tego poziomu własnego sposobu życia. Czas zacząć wymagać od siebie więcej, potem od innych.


brak

 Poprzeczkę doskonałości należy stale podnosić. Aby nie pozostać na biernym i miernym poziomie. Kogo to fascynuje? Przeprowadzono kiedyś badanie w Stanach Zjednoczonych. Do pokoju nauczycielskiego w szkole zaproszono dwóch nauczycieli. Jednemu z nich powiedziano, iż ma fantastycznych uczniów, niezwykle uzdolnionych i przed nimi świetlana przyszłość. Drugiemu z nich zakomunikowano, iż będzie miał do czynienia z klasą przeciętniaków. Po pewnym czasie zaobserwowano wyniki w nauce tych dzieciaków. Podopieczni pierwszego nauczyciela rzeczywiście, bardzo szybko się rozwijali i notowali systematyczną zwyżkę swoich ocen. W drugiej klasie nie przykładano wielkiej wagi ponad to, co wymagał prowadzący.

 Co tam się stało? Pierwszy nauczyciel uwierzył w swoich uczniów. Miał przed sobą klasę przyszłych mistrzów i robił wszystko, by to mistrzostwo osiągnąć. Wymagał od nich wiele, ale pomagał im w tym, inspirował, a oni robili to, bo chcieli, bo ich to fascynowało. Bo uwierzyli swojemu nauczycielowi. W drugiej klasie przeciętny poziom nudy i zgorzknienia swoim aktualnym stanem posiadania nie pozwolił nikomu na wyjście z progu, tylko na odbębnienie tego, co wymagał program nauczania narzucony z góry.

 W jakiej klasie, w jakim zespole lepiej się znaleźć? Pytanie wydaje się proste, odpowiedź także. Ta historia uczy, inspiruje, daje do myślenia.

Autor:  Sławomir Brak

Kopiowanie materiałów zabronione