Wydarzenia

To już okrągłe 20 lat, gdy gmina Jeleśnia, co roku wiosną, zaprasza gości na tradycyjny Redyk, czyli wypędzenie owiec na halę. Wydarzenie jest połączone z promocją gminy i tradycji pasterskich. 4 czerwca 2016 r. w sobotę na Hali Glinne w Korbielowie, obok dawnego przejścia granicznego, odbędzie się po raz dwudziesty święto baców - Redyk, czyli wiosenny wypęd owiec na hale beskidzkie. Zaplanowano masę atrakcji, związanych z góralszczyzną, jej folklorem, kolorem i smakiem.

- Co roku staramy się promować to, co mamy najlepsze i charakterystyczne. Dlatego na naszym redyku nie ma plastiku, tandety i pseudo pamiątek. Zawsze o to dbamy, by naszych pięknych zwyczajów i folkloru niczym sztucznym nie szpecić - przyznaje wójt gminy Marian Czarnota. Impreza będzie jednocześnie promocją Programu "Owca Plus", kontynuowanego przez Śląski Urząd Marszałkowski. Ale to przede wszystkim wielkie święto pasterstwa w Beskidach. Owce gospodarzy, którzy przekazali je bacom i juhasom, zostaną w magiczny sposób wymieszane. Obrzęd ten poprowadzi baca z Korbielowa - Stanisław Majewski. Podczas wydarzenia odbywa się pokaz obrzędowości związanej z wpędem owiec na hale - pożegnanie baców we wsi, wyprowadzenie baców ze wsi na halę, mieszanie stad owiec, liczenie, okadzanie i pierwszy udój owiec na hali, jak również klaganie sera i wyrób bryndzy. Można zobaczyć codzienne życie na hali, zajrzeć do bacówki, obcować z żywą tradycją. Wszystko dzieje się w przepięknej scenerii Korbielowa z widokiem na Pilsko. Obrzędy i atrakcje - w ramach Redyku - przeplatane są występami zespołów regionalnych oraz kapel ludowych, podczas których prezentowane są tradycyjne pieśni pasterskie, gra na instrumentach ludowych oraz lokalna gwara. Podczas imprezy istnieje możliwość degustacji wyrobów z mleka owczego - można poznać jak smakują prawdziwe bryndza, bundz, oscypki oraz potrawy z baraniny.

- Na stoiskach regionalnych twórcy ludowi będą prezentować swój dorobek, a gospodynie oferować swojskie wyroby - zaprasza Grażyna Patera, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

„Redyk” corocznie przyciąga rzesze mieszkańców gminy i turystów z całej Polski, przyjeżdżających najczęściej w zorganizowanych grupach. Ze względu na bliskość granicy państwa liczną grupę uczestników imprezy stanowią Słowacy, zarówno mieszkańcy pobliskich miejscowości oraz zaproszone słowackie zespoły regionalne. Wszystko rozpocznie się o godz. 11.00 od mszy polowej o szczęśliwy pobyt baców na halach.

Źródło: informacja prasowa