Wydarzenia

24.X.2016r odbyło się kolejne spotkanie w Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Żywcu. Po otwarciu posiedzenia oraz stwierdzenia prawomocności obrad, pogratulowano Jackowi Sewerynowi radnemu powiatu żywieckiego, który w tym roku 19.X.2016r. w gmachu MEN otrzymał tytuł i medal „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Nagroda ta przyznawana jest od 2011 r. przez Kapitułę PTTK, tym pasjonatom, którzy wykorzystują turystykę i krajoznawstwo w procesie edukacyjnym i wychowawczym młodych pokoleń.

Poprawki, działania i szpital

Starosta przedstawił autopoprawki zarządu dotyczące zapisów dotacji dla szkół niepublicznych, jak i wniosek by w trybie bez przetargowym ZSME kontynuował wynajem pomieszczeń szkoły. Andrzej Kalata informował o pracach Zarządu, spotkaniach i podjętych działaniach. Między innymi udział w XVIII Jesiennym Zlocie Turystyczno – Ekologicznym „Czyste Góry 2016”, czy 15 – leciu Chorągwi Żywieckiej. Odwiedzono specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Żywcu. Na Zamku Żywieckim uczestniczono w uroczystości Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. Starosta omówił szczegółowo model finansowania budowanego szpitala. Władze dokładają starań, aby nie dochodziło do przekładania terminu oddania szpitala mieszkańcom.

Remonty dróg, chodniki, usprawnienia

Wpłynęła petycja na wykonanie chodnika ul. Leśnianki w Żywcu. Remont ok. 600 m drogi powinien odbyć się jak najszybciej, ponieważ stanowi ona dojazd do ośrodka medycznego, a także zakładów pracy zlokalizowanych przy tej drodze. Brak chodników na tej ulicy również stanowi zagrożenie dla pieszych. Radni miasta i radni powiatowi chcą  zagwarantować fundusze w 2017 r. na wykonanie w/w inwestycji. Kolejne interpelacje dotyczyły usprawnienia połączeń pomiędzy miejscowościami: Milówka, Rajcza, Zwardoń jak i na Słowację drogi Cięcina – Wieprz, oraz obchodzenia ważnej z punktu widzenia historii Żywiecczyzny rocznicy wysiedleń mieszkańców w okresie wojennym.

Oświata w powiecie żywieckim

Wicestarosta Stanisław Kucharczyk skupił się na sferze organizacyjnej i finansowej. Dopłata do subwencji oświatowej to 6 mln zł w 2016 r., korygowano te plany i obecnie wynosi 2,7 mln zł deficytu na płacach w oświacie. Pracując nad projektem na rok 2017 widać, że zobowiązania finansowe będą wymagały konkretnych działań i kompromisów, wynika to z 20% spadku ilości uczniów związanych z niżem demograficznym. Subwencja idzie za uczniem, a Żywiecczyzna ma duże rozproszenie placówek. Po fazie likwidacji PZO widać, że dyrektorzy szkół mają świadomość i dbają o finanse oraz wydatki. Obecnie można ocenić, że „każdy wie za co odpowiada” i wspierana jest samodzielność dyrektora szkoły. Wydział Oświaty i Wychowania ma przed sobą wiele zadań do zrealizowania, między innymi wspieranie dyrektorów i określenie celów działania w konkretnej placówce. Stanisław Kucharczyk podkreślił, że starostwo powinno standaryzować wymagania stawiane szkołom, placówkom niepublicznym. Nowe prawo oświatowe wymaga przygotowań od szkół, bo w perspektywie w 2019 r. będą podwójne roczniki w szkole średniej. Obecne działania to: Modernizacja pracowni do kształcenia zawodowego, docieplanie i termoizolacja budynków. Podjęto uchwały w sprawie budżetu, dróg i rozdysponowania środków finansowych. Dziękowano i zaznaczano wkład pracy nauczycieli, młodzieży w pracę na rzecz regionu.

Autor: Michał Hamerliński