Lada moment będzie wyjeżdzał kolejny konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę organizowany przez CKW Dębina. Od początku wojny wyjechało już siedem konwojów, które co tydzień docierały z najpotrzebniejszymi rzeczami i produktami na Ukrainę.
Jak wspomina inicjatorka akcji Sylwia Rusin:
"Historia pierwszego konwoju jest niezwykła, ponieważ była ona niezaplanowana ... spontaniczna. 1 marca 2022 roku podjęłam decyzję, że jadę busem z pomocą humanitarną pod Lwów do Brzuchowic, gdzie schronienie znajdywali uchodźcy ze środkowej i wschodniej Ukrainy. Niezwykłe jest, to że w dniu decyzji nie miałam ani jednego pudła z darami. Posiadałam tylko dwa busy. Opublikowałam informacje na FB, że poszukuję kierowcy który by pojechał drugim busem. Zgłosił sie Łukasz z pobliskich Lachowic, oraz moi znajomi z Krakowa Ewa i Paweł, którzy posiadali swojego busa. W ciągu jednego dnia udało się zorganizować potrzebne dary, które pojechały 2 marca na Ukraine. Po wrzuceniu zdjęć na FB po pierwszym konwoju, zgłosili się znajomi i obcy ludzie, którzy chcieli pomóc w organizacji konwojów m.in pomocą przy zaopatrzeniu, zbieraniem funduszy na paliwo. Z wyjazdu na wyjazd odwaga potrzebna do wyjazdów rosła. Ludzie pożyczali nam busy, przynosili dary i przesyłali pieniądze na paliwo, abyśmy mogli dowieźć potrzebne rzeczy ludziom często umierającym z głodu, zimna i epidemii w walczącej Ukrainie.
Brzuchowice, Lwów, Bolszowice, Ivano Frankowsk, Winnica ... do tych miejsc dotarliśmy. Następny konwój planowany jest w terminie 21-23.04 . Planujemy dojechać do Winnicy,Kijowa, Irpinia i Buczy".
Od początku wojny CKW Dębina czynnie uczestniczy w pomocy organizując konwoje z pomocą humanitarną. Do tej pory wyjechało 7 konwojów, które co tydzień docierały z pomocą dla potrzebujących w: Bolszowicach, Brzuchowicach, Winnicy czy Żytomierza.
Busy były wypełnione najpotrzebniejszymi darami m.in.: agregatami prądotwórczymi, jedzeniem długoterminowym, batonami energetycznymi, lekarstwami, środkami opatrunkowymi, chemią, śpiworami, karimatami, kamizelkami dla żołnierzy, rękawicami, ciepłymi skarpetami, ochraniaczami na kolana i łokcie, ciepłymi ubraniami, butami, czołówkami, krótkofalówkami itp.
Do dnia 11.04.2022 CKW Dębina wysłała 41 busów z przeczepami, 3 autokary z najpotrzebniejszymi darami.
Wracając pojazdy zabierały uchodźców do Polski organizując im zakwaterowanie w województwie śląskim i małopolskim. Do tej pory konwoje przywiozły ok. 200 uchodźców - głównie matki z dziećmi, osoby starsze, niepełnosprawne.
Warto dodać, że CKW Dębina przygotowała także 1300 porcji żurku, który był rozdawany obywatelom ukraińskim, czekającym często kilka dni w trudnych warunkach atomosferycznych na przekroczenie granicy. Ostatnie transporty dowiozły posiłek do Winnicy, gdzie ukrywają się uchodźcy uciekający ze wschodu Ukrainy.
Transporty przygotowywane są przez pracowników CKW Dębina - pakowanie, segregowanie, zbieranie darów.
Kierowcy ochotnicy są z powiatu żywieckiego, suskiego, Krakowa czy Tarnowa. Jest ich łącznie 18-stu. Logistyką wyjazdów zajmuje się nauczyciel żywieckiej szkoły Przemysław Burczak oraz Marcin Łoboda z Ustronia.
Jak dodaje Sylwia Rusin:
"Samochody, które wyjeżdżają z nami na Ukrainę to własność CKW Dębina oraz prywatna ludzi, którzy ich użyczają są to m.in. Kalina Pustelnik, Ks. Bogdan Kuta, Ks. Sławomir Czulak, Tomasz Kozieł, Paweł i Ewa Leśniak, Łukasz. Dary składają osoby prywatne oraz firmy z powiatu żywieckiego, bielskiego, Trójwsi Beskidzkiej, z całej Polski, mieszkańcy Karyntii m.in.z miejscowości Millstatt am See. Realizacja wyjazdów stała się możliwa dzięki gotówce, która została przeznaczona na paliwo. Koszt paliwa dla jednego samochodu (typu bus) na trasach konwoju waha się od: 1500 – 1800 zł. Ofiarowali ją prywatni „sponsorzy”, są to m.in: Andrzej Pielichowski, Ks.Wojciech Ciupak, Ks.Sławomir Czulak, Ks.Bogdan Kuta, Kalina Pustelnik, Ks.Grzegorz Gruszecki, Ks.Dariusz Głuszko, Michał Szypuła, Paweł Roczyna,Tomasz Węgrzyn, Anna i Wojciech Ruszczak, Damian Włoch, Ewa i Paweł Leśniak i wielu innych".
„Pamiętam jak już wracaliśmy w stronę polskiej granicy. Wyły syreny. Słychać je było nawet w trakcie jazdy. Po włączeniu ukraińskiego radia – syreny i komunikaty by kryć się przed atakami” – wspomina Sylwia.
"Działania, które podjęło CKW Dębina z dniem 2 marca 2022 to poryw serca dla ludzi dotkniętych wojną. Pomoc humanitarna organizowana przez CKW Dębina stała się wielkim przedsięwzięciem, które tworzy spontanicznie wielu ludzi chcących czynnie pomagać poza granicami Polski - dodaje.
WAŻNE
Najbliższy konwój wyjeźdza 21-23.04.2022 roku w godzinach nocnych. Około 10 busów ma dojechać z pomocą do Winnicy, Kijowa (min.do szpitala wojskowego), Buczy i Irpinia. Pomoc, która dociera do Winnicy przesyłana jest dalej potrzebującym do: Kijowa, Charkowa, Dnipra, Kamieńskiego, Czerkasów, Mikołajowa oraz uciekinierów ze wschodu. Pomoc dociera do szpitali, sierocińców, szkół oraz rodzin.
Pilnie potrzeba:
- jedzenie długo terminowe dla ofiar wojny( puszki, konserwy, słodycze )
- stazy taktyczne
- środki medyczne
- agregaty prądotwórcze 2 kv i 5 kv (w wioskach i bunkrach brak prądu )
- nakolanniki
- krótkofalówki na baterie
- środki higieniczne
Fundusze na paliwo - można wpłacać na konto fundacji WOLNOŚĆ i POMOC
Santander Bank PL76109020110000000150256875
Dary można składać w CKW Dębina do Środy do godziny 12.00
Z wszelką pomoc z serca dziękujemy w imieniu swoim oraz ludzi pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie.