Wydarzenia

Ośrodek Rehabilitacji “Mysikrólik” otrzymał w ostatnich dniach kilka wezwań ze strony mieszkańców, które informowały, że w ich ogrodach pojawiły się "dziwne" węże. 

Jak informuje "Mysikrólik":

Natura jest niesamowita! 
Strategia przetrwania niektórych gąsienic potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Przekonało się o tym kilka osób, których ogrody odwiedziły te osobliwe stworzenia. Na szczęście zgłoszenia o nietypowych wężach skończyły się szczęśliwie dla wszystkich 
W ramach ciekawostki, by uniknąć niepotrzebnego stresu oraz interwencji przedstawiamy Państwu: zmrocznik gładysz i postojak wiesiołkowiec.

Zmrocznik gładysz jest motylem należącym do rodziny zawisakowatych. Jego gąsienica jest duża, mięsista i posiada charakterystyczną budowę, która sprawia, że jest mylona z wężem. Gąsienica ta ma zielone ciało, pokryte żółtymi i czarnymi plamkami, a na przednim odcinku posiada strukturę przypominającą głowę węża. Jest to tzw. maska mimikry, która ma na celu odstraszenie ewentualnych drapieżników. Gąsienice zmrocznika gładysza żywią się igłami drzew iglastych, głównie świerkami i sosnami. Po około miesiącu przepoczwarczają się i wówczas następuje przemiana w dorosłego motyla. Motyl zmrocznik gładysz ma brązowe skrzydła z charakterystycznymi białymi i czarnymi plamami. Jest to motyl nocny, który aktywny jest głównie nocą.