Wydarzenia

Na terenie centrum Dębina rozpoczęła się budowa Galerii Zbójnickiej. W Galerii turyści będą mogli posłuchać gawędy i legendy nie tylko zbójnickiej, ale też dotknąć prawdziwego Zbójnika, a także m.in. posłuchać jak gra na instrumentach. Turyści będą mogli zobaczyć dawne przedmioty górali beskidzkich, które dziś są już rzadko spotykane. Celem owej Galerii jest szerzenie kultury i historii Beskidów, tego za czym ludzie tęsknią. Będzie można zobaczyć jak robi się sery, czy inne rzeczy związane z góralami.

Przewidywane otwarcie galerii to początek kwietnia. Ruszył już projekt górski, który ma promować galerię wśród turystów. Jak mówią twórcy tej ciekawej atrakcji turystycznej:

Obecnie trwają prace nad wyposażeniem galerii, budowaniem góralskich mebli, gromadzeniem przedmiotów, będą przedmioty, które mają ponad 200 lat - wszystkie autentyczne! Próbujemy pokazać prawdziwy folklor i gwarę górali żywieckich, odkrywać na nowo zapomniane zwyczaje i zabawy naszych pradziadów. Naszym celem jest pokazanie i przede wszystkim przekazanie młodszym pokoleniom górali tego, co już powoli ginie, czyli nasza prawdziwa gwara i zwyczaje! Stawiamy szczególny nacisk na honorne noszenie stroju - zgodne z tradycją i poszanowaniem ale naszym celem jest również uświadamianie, że strój regionalny nie uczyni z nikogo górala. Chcemy aby nie tylko turyści ale i ludzie Beskidów do nas przyjeżdżali i poznawali to piękno naszej beskidzkiej przeszłości.

Przewodnik Beskidzki_Ze zbójnikiem

Oprac.: Ren