Wydarzenia

Zapewne tytuł skojarzy wam się z nieprzyjaznymi mieszkańcami Żywca i okolic. Po części ten artykuł będzie tego dotyczyć ale w większej mierze skupię się na dosłownym znaczeniu tytułu.

W naszym regionie, niedawno, rozpoczął się sezon grzewczy, a co za tym idzie, coroczne zanieczyszczanie powietrza w naszej kotlinie. Niestety już we wrześniu przekroczyliśmy normy zanieczyszczenia powietrza, a to przecież początek. W listopadzie jest jeszcze gorzej.

auq91

78zrh

Ostatnio idąc z Zabłocia na Osiedle 700-lecia dosłownie było mi niedobrze idąc przez miasto, w którym nie da się oddychać. Nie wyolbrzymiając, gdy wszedłem do parku, dosłownie odetchnąłem z ulgą a samopoczucie od razu się polepszyło. Wnioski nasuwają się same.

W Żywcu działała kampania: "Dajmy czadu -Żywiec bez czadu", którym kieruje Żywiecka Fundacja Rozwoju.

"Myślą przewodnią projektu stało się hasło: „KOCHAM ŻYWIEC NIE PALĘ ŚMIECI, A TY?". Po ulicach Żywca jeździł należący do komunikacji miejskiej „czadowy autobus", który reklamował akcję. Uruchomiono także ekotelefon. Partnerstwo kładło szczególny nacisk na współpracę z dziećmi i młodzieżą, żeby poprzez młodych ludzi trafić do ich rodziców i dziadków, odpowiedzialnych za gospodarstwa domowe".

987fe3003dbf5ef30c01989b0cc6a464

Czy kampania spełniła swoje zadanie? W pewnym stopniu na pewno tak ale jednak wciąż za małym.

Dlaczego w przychodniach widzimy coraz więcej młodych ludzi z objawami alergii? Nie tylko wszechobecna w żywności chemia to powoduje ale też właśnie zanieczyszczenia powietrza.

Częste bóle głowy? Również jest to skutek zanieczyszczonego powietrza. Niestety mieszkańcy Żywiecczyzny wciąż palą śmieci i wciąż zanieczyszczają powietrze.

Poniżej przedstawiam wam skutki zanieczyszczenia powietrza

















SKUTKI KRÓTKOTERMINOWEGO NARAŻENIA POPULACJI NA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA:


  • Dzienna śmiertelność

  • Wizyty szpitalne z powodu chorób układu oddechowego i krwionośnego

  • Interwencje pogotowia ratunkowego z powodu chorób układu oddechowego i krwionośnego

  • Wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu  powodu chorób układu oddechowego i krwionośnego

  • Przyjmowanie leków z powodu chorób układu oddechowego i krwionośnego

  • Dni z wprowadzonymi restrykcjami

  • Nieobecność w pracy

  • Nieobecność w szkole

  • Ostre symptomy (kaszel, flegma, infekcje dróg oddechowych)

  • Fizjologiczne zmiany (praca płuc)


SKUTKI DŁUGOTERMINOWEGO NARAŻENIA POPULACJI NA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA:


  • Śmiertelność z powodu chorób układu krwionośnego i oddechowego

  • Chroniczne występowanie chorób układu oddechowego i powszechne objawy (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc)

  • Chroniczne zmiany w fizjologicznych funkcjach

  • Rak płuc

  • Chroniczne choroby układu krwionośnego

  • Wewnątrzmaciczne zmiany (niska masa urodzeniowa w terminie, brak odpowiedniego przyrostu masy płodu)


Czy naprawdę chcemy żyć w takim środowisku i skazać siebie, swoich bliskich na tak zanieczyszczoną atmosferę?Jak myślicie, dlaczego strażacy do pożaru budynku bądź mieszkania zakładają Aparaty Ochorony Dróg Oddechowych? Odpowiedź jest oczywista. Teraz pomyślcie, że spaliny śmieci palonych w domowych piecach stwarzają takie samo zagrożenie dla naszego organizmu  jak toksyny powstające w wyniku pożaru.

Kolejne pytanie, które nasuwa mi się na język to: Gdzie jest Straż Miejska? Przecież za palenie śmieci są przewidziane odpowiednie kary i bardzo łatwo jest zidentyfikować dom, w którym są palone śmieci po charakterystycznym, gęstym, żrącym i cuchnącym dymie. Lepiej jest zakładać blokady na nieprawidłowo zaparkowane samochody, bądź karać za nieodpowiednie przejście na przejściu dla pieszych? Na to pytanie nie znam odpowiedzi, lecz każdy może sobie sam na owe pytanie odpowiedzieć.

Myślę, że warto zainwestować w odpowiedni opał niż truć siebie i swoich bliskich a przede wszystkim środowisko bo większość z nas, jak nie wszyscy, uważa że nasz rejon jest naprawdę atrakcyjny pod względem widoków. Po co je zasłaniać trującym smogiem i przy okazji szkodzić nam wszystkim?

Myślę, że udało mi się skłonić choć niewielką część mieszkańców naszego regionu do przemyślenia wyżej poruszonego tematu.

1531861_736331386377341_589638491_o

Autor: Michał Białek