Burmistrz Żywca poinformował o śmierci bardzo zasłużonego dla naszego miasta człowieka. 1 sierpnia zmarł Pan Tadeusz Maślanka, współzałożyciel zespołu Pilsko, laureat największego wyróżnienia w polskim folklorze, jakim jest Nagroda im. Oskara Kolberga.
"Tadeusz Maślanka urodził się 10 V 1929 r. w Żywcu i tam zamieszkał. Miał wykształcenie muzyczne. Jego pasją było przysłuchiwanie się muzykowaniu górali wygrywających na okarynie, fujarkach i piszczałkach ,,wierchowe” melodie, które z dużym zainteresowaniem notował. W 1960 r. jako akompaniator Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Pilsko” w Żywcu wprowadza do programu pieśni i melodie wcześniej przez siebie zapisane. Zaczyna systematycznie jeździć po wsiach żywieckich gromadząc pieśni i melodie, które następnie wprowadza do repertuaru zespołu. Odkrywa grajków grających na skrzypcach i dudach, których angażuje do kapeli.
Dzięki prowadzonym badaniom terenowym odtwarza zapomniane tańce i melodie żywieckie. Wprowadza do zespołu „Bal mieszczan żywieckich” z wodzirejem, walcem kotylionowym, polkami, kadrylem, białym mazurem. Wprowadził do kapeli zespołu pasterskie ,,trombity”. W 1982 r. opracował dla zespołu ,,Jasełka góralskie”, które były znane w tradycji regionu w okresie międzywojennym. Jasełka te zostały sfilmowane przez Telewizję Polską w Warszawie. Dzięki działalności T. Maślanki Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ,,Pilsko” prezentujący na festiwalach folklorystycznych krajowych i zagranicznych bogatą kulturę górali beskidzkich i mieszczan żywieckich zdobył wiele cennych nagród, wyróżnień i dyplomów. Sam twórca odznaczony został „Złotym Krzyżem Zasługi”, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, odznakami: „Zasłużony dla Województwa Krakowskiego”, „Zasłużony dla Cepelii”, „Zasłużony dla Polonii” oraz medalem „Za Zasługi dla Miasta Żywca”" - w taki sposób uzasadnione zostało przyznanie Panu Tadeuszowi tego prestiżowego wyróżnienia.
Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Maślanki rozpoczną się w środę, 5 sierpnia w Konkatedrze Żywieckiej o godzinie 14.00.