Wydarzenia

W czerwcu ubiegłego roku w żywieckiej Szkole Muzycznej zawrzało. Dyrekcja podjęła decyzję o zwolnieniu trzech nauczycieli, co wywołało ogromne poruszenie wśród grona oraz rodziców dzieci które uczęszczają do tej placówki. Po blisko roku walki nauczyciele wygrali sprawę sądową z dyrekcją i zostali przywróceni na stanowiska.

Kontrowersyjne zwolnienia

Przypomnijmy - w czerwcu ubiegłego roku dyrektor szkoły Jolanta Tomas wydała oświadczenie, w którym poinformowała:

Oświadczenie Dyrektora Szkoły Muzycznej

Rodzice uczniów stanowczo domagali się przywrócenia do pracy zwolnionych nauczycieli, jednak organ prowadzący, którym ówcześnie było Starostwo Powiatowe w Żywcu, podtrzymał decyzję dyrekcji. Konflikt na linii dyrekcja szkoły i nauczyciele był szeroko komentowany wśród środowisk rodziców i nauczycieli. Grono pedagogiczne poinformowało o sytuacji Centrum Edukacji Artystycznej. W stanowisku tym można było przeczytać:

„Od wielu lat atmosfera w szkole za sprawą pani Dyrektor nie sprzyja pracy dydaktycznej, wychowawczej ani też opiekuńczej. Pogłębiająca się destrukcja w szkołach oraz mniemanie o bezkarności pani Dyrektor, zmusza nauczycieli do próby podjęcia działań zapobiegających całkowitej dewaluacji pracy całego zespołu pedagogów. Sytuacja ta, to efekt niezrozumiałego postępowania pani Dyrektor. Wydaje się, że przedstawione niedociągnięcia są banalne i łatwe do usunięcia jednakże, każda próba zwrócenia uwagi, napotyka ogromny sprzeciw pani Dyrektor. Kolejnym krokiem jest represjonowanie osoby, która podjęła próbę dyskusji. Pragnęlibyśmy aby działalność szkoły była jawna, przejrzysta i zgodna z prawem".

Kontrola przeprowadzona w placówce potwierdziła część zarzutów i wykazała wiele rażących nieprawidłowości, zaś dyrekcja otrzymała zalecenia pokontrolne. Te jednak - w opinii nauczycieli, nie zostały w pełni wprowadzone. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2021/2022 troje nauczycieli otrzymało zwolnienia. Dwie nauczycielki z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, natomiast jeden nauczyciel zwolnienie dyscyplinarne. Zwolnienie to posiadało jednak szereg błędów, bowiem nastąpiło bez konsultacji związkowej, bez powołania komisji dyscyplinarnej, z pominięciem Karty Nauczyciela powołując się wyłącznie na kodeks pracy. Zwolnienie to odbiło się szerokim echem i rodzicie wystosowali petycję, w której domagali się cofnięcia tej decyzji. Petycje można zobaczyć TU i TU. Na bunt rodziców dyrekcja odpowiedziała przywołanym powyżej oświadczeniem. Oświadczenie wydał również organ prowadzący - Starostwo Powiatowe w Żywcu. Szerzej o petycji i stanowisku Powiatu pisaliśmy TUTAJ. Konsekwencją kontrowersyjnej decyzji dyrekcji Szkoły Muzycznej w Żywcu były burzliwe spotkania rodziców z organem prowadzącym i dyrekcją, jednak nie przyniosły one żadnego skutku. Zwolnieni nauczyciele postanowili szukać sprawiedliwości w sądzie pracy.
W lipcu 2022 roku, m.in. na skutek działań podjętych przez oburzonych rodziców - jak przekazali nam przedstawiciele Rady Rodziców przy żywieckiej Szkole Muzycznej, podjęto decyzję o tym, że Samorządowa Szkoła Muzyczna Drugiego Stopnia w Żywcu, od początku 2023 roku, podlegać będzie Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radni powiatu żywieckiego przegłosowali uchwałę w tej sprawie. Starostwo Powiatowe w Żywcu wyraziło nadzieję, że będzie to rozwiązanie korzystne dla uczniów i nauczycieli. Według rodziców taka decyzja była podyktowana ich konsekwentnymi staraniami, wieloma pismami przez nich wysłanych do CEA, jak i do Starostwa, w których wyraźnie opisywali swoje oburzenie absurdalnym zachowaniem Pani dyrektor. O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy w Starostwie Powiatowym w Żywcu. Rzecznik prasowy Powiatu przekazał nam:

Szkoła Samorządowa II stopnia została przejęta przez Ministerstwo Kultury (jako organ prowadzący) w dniu 1.01.2023 r. Jednym z powodów uregulowania statusu prawnego w/w szkoły było zakończenie z dniem 31.08.2023 r. kadencji Dyrektora Szkoły – Pani Jolanty Tomas, która równocześnie pełni obowiązki Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.
Funkcjonowanie dwóch szkół w jednym obiekcie wymagało uporządkowania i ustalenia nowych zasad współpracy z Ministerstwem Kultury. Po szczegółowej analizie Ministerstwo Kultury wyraziło chęć przejęcia Szkoły Samorządowej II stopnia i tym samym stało się organem prowadzącym dla obu placówek. Równocześnie na podstawie zawartych porozumień Powiat Żywiecki zagwarantował sobie pełne prawa własności do obiektu wraz z Salą Koncertową.

Nauczyciele podjęli walkę

Dnia 28.06.2022r. Łukasz Matuszek wystąpił do Sądu Rejonowego w Żywcu IV Wydziału Pracy z pozwem skierowanym przeciwko Samorządowej Szkole Muzycznej II Stopnia w Żywcu, kwestionując dokonane wobec niego przez pozwaną szkołę rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i żądając przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy. Przebieg sprawy wykazał słuszność stawianych zarzutów i potwierdził, że dyrekcja wręczając wypowiedzenie mężczyźnie działała niezgodnie z prawem.
Sprawę do sądu skierowała również nauczycielka Katarzyna Wojszczyk. Jej sprawa z kolei została umorzona, gdyż kobieta zawarła z pracodawcą ugodę. W rozmowie z portalem powiedziała - ze względu na przesuwane terminy rozpraw, oraz przekształcenie szkoły w zespół, co skutkuje brakiem możliwości dalszej walki o przywrócenie do pracy, która przestaje istnieć od września 2023 r., została podpisana ugoda, gwarantująca ciągłość zatrudnienia w szkole.
Do pracy została również przywrócona trzecia nauczycielka
- Bronisława Tyc.
Jak do tej sprawy odniosło się Starostwo i kto pokrył koszty przegranych spraw?

"Decyzją pracodawcy – Dyrektora Szkoły Muzycznej Samorządowej II Stopnia oraz Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia zostały wszczęte postepowania o rozwiązanie stosunku pracy z trzema nauczycielami w/w szkól. Szczegóły tych decyzji leżą w gestii pracodawcy. Obecnie zakończyło się postępowanie odwoławcze przed sądem okręgowym w Bielsku-Białej i oczekujemy na pisemne uzasadnienie do wydanych orzeczeń. Wszelkie koszty jak i konsekwencje wydanych orzeczeń ponosi w każdej sprawie pracowniczej pracodawca – czyli odpowiednio Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia" - powiedział w rozmowie z portalem Dariusz Szatanik.


Przegrany proces i... odznaczenie

19 maja br. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Rowickiego w Żywcu odbył się koncert jubileuszowy z okazji 45-lecia pracy dyrektor Jolanty Tomas. W tym dniu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński wraz z Posłem RP Kazimierzem Matusznym wręczyli jubilatce odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zaznaczyć warto, że w tym samym dniu zapadł wyrok w Sądzie Pracy w sprawie Łukasza Matuszka i Bronisławy Tyc.
Sprawa ta wywołała wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród rodziców i grona pedagogicznego żywieckiej szkoły muzycznej. W związku z tym pojawiło się wiele pytań, które otrzymaliśmy od Czytelników. Dotyczyły one m.in. kosztów związanych z organizacją tego wydarzenia i tego, kto je pokrył. Oburzenia nie kryli również rodzice i nauczyciele, którzy - jak twierdzą - nie otrzymali o wydarzeniu żadnej informacji, ani zaproszenia. Informacja o jubileuszowym koncercie pojawiła się jednak na tablicach ogłoszeniowych w Żywcu. Jak twierdzą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Żywcu: 

Koncert okolicznościowy zorganizowany w dniu 19.05.2023 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej poświęcony był głównie podsumowaniu i zakończeniu działalności Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Kultury z dniem 1.09.2023 r. powstanie Zespół Szkół Muzycznych w Żywcu, w ramach którego będzie działała Szkoła Muzyczna I stopnia i Szkoła Muzyczna II stopnia. Nie będzie zatem Szkoły Samorządowej.
Aby podsumować dorobek pokoleń uczniów tej szkoły oraz nauczycieli Dyrekcja zwróciła się do Starosty Żywieckiego o patronat nad koncertem, na którym zaplanowano także podsumowanie działalności pedagogiczno-artystycznej Pani Jolanty Tomas, która z dniem 31.08.2023 r. kończy pracę jako Dyrektor w/w szkół. Zarząd Powiatu uznał, że ze względu na dwudziestoczteroletni dorobek szkoły i 45-letnią działalność Dyrektora obejmie współorganizację i patronat nad tym wydarzeniem przejmując na siebie finansowanie cateringu i obsługi technicznej. Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę 18 tys. złotych.

W ostatnich dniach przeprowadzony został konkurs na nowego dyrektora placówki, została nim Dorota Oziębło.