Wydarzenia

Początkiem listopada ubiegłego roku pisaliśmy o tym, że Miasto Żywiec oraz kilka gmin powiatu żywieckiego podjęło uchwałę zakazującą składowania pod powierzchnią ziemi dwutlenku węgla. Nadzór wojewody uchylił ten dokument. 

1 września 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę prawa geologicznego i górniczego dot. złóż strategicznych. Propozycja składowania dwutlenku węgla na Żywiecczyźnie staje się tematem coraz większej debaty. Jak pierwsza w naszym regionie tym tematem zajęła się gmina Rajcza. Radni podjęli uchwałę o zakazie wtłaczania CO2 pod ziemią, tak samo podjęli radni w Ujsołach, w Żywcu, w Lipowej, w gminie Radziechowy-Wieprz, Ślemieniu czy Łodygowicach. 

Jak poinformował Antoni Szlagor na antenie Radia Bielsko, nadzór wojewódy uchylił dokument. W odpowiedzi Rada Miejska - na wniosek burmistrza -przyjęła kolejną uchwałę. Miasto będzie odwoływać się do sądu, aby rozstrzyjnął, czy nadzór wojewódy miał prawo uchylić pierwszą uchwałę. Planowana jest także skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.