Wydarzenia

30 czerwca nad powiatem żywieckim przeszła ulewa, w wyniku której doszło do licznych podtopień i zalania wielu ulic. W kilku miejscowościach spadł dużych rozmiarów grad, który wyrządził liczne szkody.

 Burza przeszła nad powiatem żywieckim w godzinach od około 15.00 do 18:00. Ulicami m.in. Żywca płynęła rzeka, doszło również do zalania i piwnic, garaży, zarówno w domach prywatnych, jak i blokach. Z powodu ulewy najbardziej zalane były drogi przy osiedlu 700-lecia - ul. Południowa i al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Żywcu, mł. kpt. Tomasz Kołodziej, poinformował ŻywiecInfo, ze od początku ulewy na miejscu zagrozenia działali strażacy, którzy wypompowywali wodę oraz ściągali dodatkowy sprzęt.
Ulewy miały dwa intensywne nawroty, dodatkowo m.in. w Milówce spadł dużych rozmiarów grad, który wyrządził liczne szkody. Jak w rozmowie z portalem podkreślił Tomasz Kołodziej - strażacy interweniowali na Żywiecczyźnie ponad 50 razy i cały czas wyjeżdżają do wezwań. Nawałnica największe szkody wyrządziła w takich miejscowościach powiatu żywieckiego jak: Milówka, Szare, Żywiec, Cisiec, Gilowice i Rychwałd. Najmniej interwencji odnotowano dotychczas w Łodygowicach, Jeleśni oraz gminie Radziechowy Wieprz. W terenie pracowało ponad 70 zastępów strażaków. Wśród interwencji strażacy wymieniaja zalane piwnice, powalone drzewa oraz połamane gałęzie. 

Jak również poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor: W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi lokalnych podtopień, uruchomiliśmy wszystkie służby miejskie. Oczywiście działają wszystkie straże pożarne, zarówno Komenda Powiatowa PSP w Żywcu jak i wszystkie OSP. W razie pilnej potrzeby udzielenia pomocy proszę o kontakt ze stanowiskiem dyżurnym Straży Miejskiej w Żywcu - telefon 33 861 39 29.