Biznes

Złatna może pochwalić się niezwykłą historią, o której pisaliśmy na naszych łamach TUTAJ. Tymczasem przyszłość miejscowości rysuje się niezwykle obiecująco, gdyż władze gminy mają ambitny plan, by odbudować hutę szkła!

Garść historii...

Przypomnijmy - huta szkła w Złatnej powstała na przełomie lat 1915-1819 z inicjatywy Andrzeja Wielopolskiego. W fabryce znajdowały się liczne zabudowania oraz dwa piece hutnicze, w których pod okiem fachowców z Czech i Moraw powstawały m.in. szklane naczynia. Niestety w wyniku coraz większych problemów z drewnem i niskiej opłacalności produkcji, huta zakończyła swą działalność w 1875 roku. Do dziś nie zachowało się zbyt wiele z dawnej manufaktury, wśród pozostałości możemy zobaczyć fragmenty pieców. 

Plany...

Władze gminy Ujsoły ujawniły plan rewitalizacji terenu dawnej huty szkła w Złatnej, a tym samym utworzenie niezwykłej atrakcji turystycznej. W jaki sposób zamierzają zrealizować ten ambitny plan? Wójt gminy Ujsoły - Tadeusz Piętka planuje pozyskać na ten cel unijną dotację. Projekt jest naprawdę śmiały, gdyż włodarz nie chce tworzyć martwego skansenu z tablicami informacyjnymi, a zamierza zbudować żywy obiekt, w którym odwiedzający zobaczą nie tylko eksponaty historyczne, ale także poznają proces powstawania szkła dawniej. Pomysł spotkał się z aprobatą zarówno mieszkańców Ujsół, jak i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która wspiera projekt i planuje na terenie dawnej huty przeprowadzenie częściowych badań archeologicznych. Na podstawie kwerendy do końca 2016 roku powstać ma wstępny projekt rewitalizacji terenu manufaktury.

Nie tak prosto...

Plan jest ambitny, a co za tym idzie - jego realizacja może przeciągnąć się w czasie. Projekt rewitalizacji to zaledwie jeden z wielu punktów, jakie należy wypełnić. Przed pomysłodawcami unormowanie spraw własności terenu, obecnie należącego do Nadleśnictwa Ujsoły; pertraktacje z konserwatorem zabytków; przeprowadzenie badań archeologicznych; przygotowanie projektów przez architekta, a przede wszystkim pozyskanie funduszy, bez których spełnienie tego planu jest niewykonalne...

Autor: Ren