Biznes

„Jeśli nasza przyszłość jest cyfrowa – co robić?

 

Prezentacją o takim tytule rozpoczęła się konferencja inaugurująca projekt European Digital Innovation Hub Silesia Smart Systems – Edih-SILESIA, którego liderem jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Wydarzenie odbyło się 22 listopada w PreZero Arena Gliwice. Mimo mroźnej aury wydarzenie rozgrzewało nowoczesnością i przyciągnęło wielu przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu oraz samorządowców. Gości witał sympatyczny robot humanoidalny PEPPER, który podkreślał charakter spotkania – skupiony na transformacji cyfrowej i nowoczesnych technologiach. Spotkanie uświetniła pasjonująca prelekcja dr. inż. Adriana Kapczyńskiego na temat sztucznej inteligencji. Możliwość testowania przez przedsiębiorców interesujących ich rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją to jeden z elementów projektu EDIH-SILESIA.

Jak podkreśla dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej SSE „EDIH-SILESIA, wychodzi naprzeciw tym, którzy są gotowi na transformację cyfrową. Cyfryzacja to jedyna droga do sukcesu, jednak żeby w nią wyruszyć trzeba stworzyć mapę, która do niego prowadzi. Zmiana towarzyszy działalności biznesowej od zawsze, natomiast nigdy wcześniej nie była ona tak dynamiczna i wielopłaszczyznowa. Wymaga więc umiejętnego planowania. Tu w sukurs przychodzi EDIH-SILESIA – nasi eksperci pomagają przedsiębiorcom zaplanować drogę prowadzącą do sprawnie funkcjonującego, nowoczesnego przedsiębiorstwa.”

Przez kolejne trzy lata małe i średnie przedsiębiorstwa z województw śląskiego i opolskiego mają szansę skorzystać z pomocy przy planowaniu wdrażania technologii cyfrowych i tworzeniu nowoczesnych przedsiębiorstw.

„Bardzo się cieszę, że dzisiejsze wydarzenie przyciągnęło tyle osób. Dziś transformacja cyfrowa to już nie jedynie możliwy scenariusz, lecz biznesowe ultimatum. Jesteśmy jednocześnie świadomi wyzwań, które wiążą się z podejmowaniem jakichkolwiek zmian w firmach, szczególnie w dzisiejszych czasach, zatem chcemy dotrzeć z naszą ofertą wsparcia tych konkretnych działań do jak największego grona przedsiębiorców” komentuje dzisiejsze wydarzenie Aleksandra Zajusz-Wayda, Dyrektor Silesia Smart Systems i Koordynator projektu EDIH-SILESIA.

Uczestnicy konferencji mogli również zwiedzić Mobilne Centrum Demonstracyjne Przemysłu 4.0 Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zwiedzić Wirtualną Fabrykę, gdzie technologia łączy się z przyszłością!

O projekcie:

Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w którego wkład wchodzą Politechnika Śląska, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Bielsko-Biała, Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o., oraz trzy instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Górnośląski Instytut Technologiczny oraz Instytut Metali Nieżelaznych. Katowicka SSE pozyskała na realizację działań ponad 20 mln złotych z funduszy europejskich, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą korzystać z usług realizowanych w ramach inicjatywy na szczególnie preferencyjnych warunkach. Dzięki wsparciu finansowemu konsorcjum będzie współtworzyć europejską sieć certyfikowanych ośrodków EDIH oraz doskonalić swoje usługi na rzecz MŚP. O usługach, z których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać przez kolejne lata, opowiedzieli w trakcie wydarzenia poszczególni partnerzy inicjatywy.

Katowicka SSE oferuje firmom z sektora MŚP stworzenie map drogowych transformacji cyfrowej, dzięki którym przedsiębiorca w wybranych obszarach działalności może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Zespół projektowy EDIH-SILESIA realizuje badania za pomocą narzędzia ADMA, które wskazuje przedsiębiorcy obszary do zmiany lub rozwoju pod względem cyfryzacji.

Ponadto Partnerzy konsorcjum EDIH-SILESIA proponują przedsiębiorcom możliwość testowania rozwiązań przed ich wdrożeniem (test before invest). Firmy MŚP zainteresowane transformacją cyfrową mogą również skorzystać z usług doradztwa w zakresie technicznym oraz pozyskiwania środków finansowych w ramach projektu.

Właścicieli firm MŚP zainteresowanych transformacją cyfrową zapraszamy do kontaktu:

Katarzyna Murek

One-Stop-Shop Manager EDIH-SILESIA

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

###

O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. została powołana 18 czerwca 1996 r. w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Dzisiaj uznawana jest za lidera wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych, co potwierdza m.in. pierwsze miejscu w Europie oraz pozycja w pierwszej piątce najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie (wg rankingu FDI Business Financial Times 2021). KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. Obecnie działa w niej ponad 600 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ponad 45 mld złotych i stworzyły około 100 000 miejsc pracy. KSSE stawia na łączenie nauki z biznesem, budowanie partnerstwa w procesie inwestycyjnym, efektywną współpracę Polski z zagranicą oraz wsparcie w zapewnianiu wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby rynku pracy i przedsiębiorców.

Więcej informacji można znaleźć na www.ksse.com.pl

 

Kontakt dla mediów:

 

Wiktoria Sprycha

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Menadżer ds. Public Relations

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. +48504291893