Biznes

Trwa drążenie tunel w ciągu drogi S1, na odcinku pomiędzy węzłem Przybędza oraz Milówka. Górnicy, którzy wykonują te skomplikowane prace umieścili na terenie inwestycji figurkę swojej patronki św. Barbary.

  • Obejście Węgierskiej Górki - trwają prace.
  • Obejście Węgierskiej Górki: powstają tunele.
  • Kiedy Obejście Węgierskiej Górki będzie gotowe?
  • Jak będzie wyglądało Obejście Węgierskiej Górki?
  • Kto prowadzi prace przy budowie Obejścia Węgierskiej Górki?
POWSTAJĄ CZTERY TUNELE

Konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. prowadzi prace przy drążeniu czterech tuneli na budowie drogi ekspresowej S1 odcinek Przybędza – Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki). Prace rozpoczęły się w drugiej połowie listopada tego roku. Budowane cztery tunele drogowe stanowią część drogi ekspresowej S1 (dawniej S69) na odcinku Żywiec - Zwardoń pomiędzy węzłem Przybędza i węzłem Milówka. Pod względem administracyjnym znajdują się one w obrębie gminy Węgierska Górka na terenie powiatu żywieckiego.

JAKA BĘDZIE DŁUGOŚĆ TUNELI NA DRODZE S1?

Tunele nazwane roboczo TD-1.1 i TD-1.2 drążone są w zboczu masywu Barania Góra, w rejonie wschodniego stoku wzniesienia Glinne (1034 m n.p.m.). Tunel będzie się składał z odcinka TD-1.1 (jezdnia na kierunek Zwardoń) o długości ok. 834 metrów oraz odcinka TD-1.2 (jezdnia na kierunek Żywiec) o długości ok. 807 metrów.
Tunele TD-2.1 i TD-2.2 w zboczu masywu Barania Góra, w południowo-wschodnim stoku wzniesienia Żarek (667 m n.p.m.) i częściowo północno-wschodni stoku wzniesienia Mała Barania (659 m n.p.m.) - Białożyński Groń.
Tunel będzie się składał z odcinka TD-2.1 (jezdnia na kierunek Zwardoń) o długości użytkowej ok. 984 m (technicznej ok. 1000 m) oraz odcinka TD-2.2 (jezdnia na kierunek Żywiec) o długości ok. 975 m (technicznej ok. 991 m).

TAK WYGLĄDA DRĄŻENIE TUNELI:PRACE PROWADZĄ GÓRNICY

Tunele w „Obejściu Węgierskiej Górki” wykonywane są metodą górniczą za pomocą robót strzałowych lub urabiania mechanicznego. Prace wykonywane są z zastosowaniem zasad NATM, tj. nowej austriackiej metody budowy tuneli.
Co ciekawe, urobek z prac prowadzonych przy drążeniu tuneli w ciągu „Obejścia Węgierskiej Górki” został wykorzystany przy zabezpieczeniu osuwiska w Żywcu Moszczanicy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak będzie wyglądało Obejście Węgierskiej Górki? Powstała wizualizacja.

NAD PRACAMI CZUWA ŚW. BARBARA

W związku z rozpoczęciem drążenia tuneli w ciągu drogi ekspresowej S1 w Gminie Węgierska Górka, górnicy zorganizowali doniosłą uroczystość poświęcenia figurki Świętej Barbary. Święta Barbara - patronka górników, została umieszczona w kapliczce, przed którą to górnicy rozpoczynając pracę codziennie modlą się o szczęśliwy jej przebieg i zakończenie. Ta wspaniała górnicza, głęboko chrześcijańska tradycja, przywędrowała w dniu dzisiejszym i do naszej gminy. Szczęść Boże tej górniczej pracy - przekazał wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

OBEJŚCIE WĘGIERSKIEJ GÓRKI – WYCZEKIWANE INWESTYCJA

Obejście Węgierskiej Górki jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie. Na drogę tę czekają nie tylko mieszkańcy powiatu żywieckiego ale i kierowcy, którzy często jeżdżą w kierunku przejścia granicznego w Zwardoniu. Inwestycja będzie kosztowała 1,38 mld zł. Prace przy budowie rozpoczęły się na dobre wiosną 2020 roku. Rozpoczęcie prac było przekładane wielokrotnie a sama inwestycja planowana jest od kilku lat. Obejście Węgierskiej Górki ma być gotowe w trzecim kwartale 2023 roku.

Zdjęcie: FB Piotr Tyrlik