Historia

16 czerwca 2012 odbędzie się Noc Świętojańska w Korbielowie w Karczmie Pod Borami. Organizatorem imprezy są: GOK Jeleśnia, LGD Żywiecki Raj.

Kontakt z organizatorami pod numerem telefonu: 33 8636 668, 600 881 380

Noc Świętojańska zwana inaczej Nocą Kupały to nie tylko święto sięgające w obyczaje słowiańskie, ale również celtyckie, germańskie i indoeuropejskie. Obchodzone jest zazwyczaj w czasie letniego przesilenia i było świętem mężczyzny i kobiety, jedności, połączenia ognia oraz wody. Jest to noc pełna urodzaju, płodności, magii oraz wróżb.

Nazwa Nocy Świętojańskiej może pochodzić z języka Wenetów, starożytnego ludu sąsiadującego ze Słowianami. Wśród Etnologów Noc Kupały najczęściej wywodzi się z indoeuropejskiego słowa "kup" lub "kump". Co znaczy tyle co żarzyć, jarzyć się, kojarzy się z ogniem i jego bóstwami.

Elementy aspektów święta Kupały możemy znaleźć w Świętach Wielkiej Nocy, Zielonych Świątkach. Zwyczaj kultywowania Nocy Kupały przetrwał pomimo chrystianizacji Europy. Kościół usilnie próbował zlikwidować to święto, ale po daremnej walce adaptował je początkowo wiążąc z Zielonymi Świątkami, później nadając mu nowego patrona. Kupałę w X wieku zamieniono na Jana Chrzciciela i tak święto kojarzone przede wszystkim z czarami i sabatem zmieniło się w powściągliwe Zielone Światki.

W Polsce Noc Świętojańska nazwana jest zazwyczaj "Sobótką" - od ogni obrzędowych palonych w nocy. Sobótka jest świętem powitania lata. Symbol ognia spełnia bardzo ważną rolę. Wokół ognisk tańczyły ubrane na biało dziewczęta, przepasane bylicą, śpiewając pieśni miłosne. Noc Świętojańska była porą "zalotów". Ogniska rozpalali również chłopcy, którzy popisywali się potem swoją sprawnością skacząc przez rozpalone drewna. Czasem skakało się parami - chłopak z dziewczyną - udany skok przez ognisko wróżył miłość aż po grób.

O północy zazwyczaj udawano się na poszukiwanie kwiatu paproci, który miał wskazywać drogę do ukrytych w ziemi skarbów.  Najważniejszym jednak obrzędem podczas Nocy Świętojańskiej było wicie wianków przez dziewczyny na wydaniu i puszczanie ich na wodę. Wianki były symbolem panieństwa. Wianki wykonywane były z polnych kwiatów, dziewczyny puszczały je na bieżącą wodę, bacznie je obserwując. Bowiem jeżeli szybko odpłynęły od brzegu, płynęły równo lub wyłowił je młodzieniec wróżyło to wielką miłość, szybkie zamążpójście. Jeśli wianek zaplątał się w przybrzeżne rośliny dziewczyna miała pozostać w panieńskim stanie co najmniej rok.

 



A Wy jak spędzicie Noc Świętojańską?

Opracowanie: Butterfly

Bibliografia:

http://www.nocswietojanska.swieta.biz/

http://ansze04.blox.pl/2008/06/ZWYCZAJE-SWIETOJANSKIE.html

Zdjęcia:

http://sitpnig.pl/pl/aktualnosci/0/374

http://www.kolsko.com/?m=news&ext=459

Kopiowanie materiałów dozwolone tylko i wyłącznie za podaniem źródła : www.zywiecinfo.pl