Historia

 Jadąc z Żywca w kierunku Buczkowic (filia fabryki mebli giętych w Jasienicy) możemy spotkać drugi tartak z napędem wodnym. Tartak ten jest własnością pana Andrzeja Kubicy. Otrzymał go w spadku po swoim ojcu Franciszku, który to w 1900 roku postawił tartak montując w nim trak firmy Hoffman o prześwicie 650 mm napędzany był wodą z pobliskiej Żylicy. W roku 1960 zastosowano napęd elektryczny montując silnik o mocy 18 KW.

Pan Andrzej Kubica pracuje w tartaku do dnia dzisiejszego, planuje modernizację zakładu montując trak taśmowy nowszej generacji.

 

Rys. 1. Widok tartaku z przodu

 

 

Rys.2. Widok tartaku z tyłu widoczna odnoga z rzeki Żylicy oraz oś koła wodnego

 

Zdjęcia mechanizmów napędu z kołem wodnym w podtraczu tartaku

 

 

Rys.3. Główne koło zębate  z osią główną

 

 

Rys.4. Oś przechodzi przez ścianę  połączona jest z napędzającym kołem wodnym

 

 

Rys. 5. Pędnia główna

 

Rys. 6.  Stare koła napędowe

Przekładnie pasowe w podtraczu, pod ścianami widoczne stare koła z napędu wodnego.

Obecnie używana przekładnia  pasowa  jest  napędzana  za  pomocą  silnika elektrycznego o mocy 18 KW znajdującego się w podtraczu.

Sercem tartaku na dzień dzisiejszy jest stary wysłużony trak pionowy firmy   Hoffman o prześwicie 650 mm. Kłoda dostarczana jest do przetarcia na wózku podawczym i podporowym, materiał przetarty odbierany jest za pomocą wózka odbiorczego i podporowego, aby tarcica się nie „rozsypywała” spięta jest łańcuchem. Manipulacja tarcicy odbywa się na pile poprzecznej gdzie jest odcinany opał, istnieje również możliwość obrzynanie tarcicy bocznej.

Zakład ten świadczy usługi dla ludności prywatnej, która ma we władaniu prawie 25 % powierzchni lasów na tym terenie. Drewno to przeznaczone jest na działalność gospodarczą istnieją jeszcze resztki chałupników wyrabiających bukowe łaty meblowe dla pobliskiej filii  Zakładu Mebli Giętych w Jasienicy. Drewno to również materiał do produkcji patyczków wędliniarskich, zabawek, instrumentów muzycznych, galanterii drzewnej i wyrobów ludowych kupowanych przez turystów krajowych i zagranicznych zwiedzających Beskidy i Podhale. W Żywcu istnieje od 1887 roku Zespół Szkół Budowlano – Drzewnych  których tradycje sięgają  Szkoły Stolarskiej kształcącej stolarzy pierwsze jako produkujących zabawki a później meblarzy.

 

 

Rys. 7.    Trak pionowy Hoffman

 

 

Rys. 8. Rama trakowa widoczne całe walce posuwowe

 

 

Rys. 9. Mechanizm posuwu przerywanego

 

 

Rys.10. Widok traka od przodu  z urządzeniem do przesuwania  pasa napędowego

 

Autor: Janusz Cichała

 

Kopiowanie materiałów dozwolone wyłącznie za podaniem źródła: www.zywiecinfo.pl