Kultura

Co robić w Żywcu przez 3 dni? Na to pytanie próbuje udzielić odpowiedzi Mirosław Miodoński w przewodniku  dla turysty pieszego „Trzy dni w Żywcu”. Nowa propozycja wydawnicza „Żywi” jest warta uwagi nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców. Autor zaproponował cykl zwiedzania Żywca w trzech etapach:

- Na szlaku piwiarnianym. W tej części czytelnicy znajdą informacje o muzeum browaru, a także informacje gdzie zjeść i co warto zobaczyć podczas spaceru po starówce i Rudzy.

- Traktem dawnych właścicieli Żywca. Ten rozdział zdecydowanie ułatwi zwiedzanie parku i obiektów znajdujących się na jego terenie.

- Śladami zaginionej cywilizacji na Zabłociu. Tutaj znajdziemy wiele ciekawostek związanych z dzielnicą Żywca – Zabłociem i dowiemy się, co warto zobaczyć w tej zapomnianej dzielnicy.

Zaproponowane trasy pomogą dobrze poznać Żywiec. Autor zamieścił ważniejsze numery telefonów, numery autobusów kursujących do danych obiektów oraz adresy, pod którymi turysta znajdzie nocleg oraz dobrze zje.

Przewodnik jest bardzo poręczny – format pozwala bez problemu zmieścić go nawet w kieszeni. Ponadto każdy rozdział został wyróżniony innym kolorem, co ułatwia poszukiwanie interesujących nas informacji.  Przejrzystość oraz liczne fotografie, zarówno historyczne, jak i współczesne stanowią dodatkowy atut książki.

Książeczka „3 dni w Żywcu” jest obecnie najbardziej aktualnym wydawnictwem turystycznym w naszym regionie. Na uznanie zasługuje staranne wydanie. Turystom odwiedzającym Żywiec ułatwi samodzielne zwiedzanie i poznawanie miasta, gdyż w pozornie krótkich opisach miejsc odnajdzie on najbardziej istotne informacje, podane w przystępny sposób. Mieszkańcy Żywca również mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek, na przykład o tym, że słynny bar „pod trupkiem” pobudowany został na fundamentach starego browaru miejskiego z XVI wieku, a także wiele innych.

Oczywiście trasy zaproponowane przez Miodońskiego są propozycją indywidualną i każdy może ułożyć plan zwiedzania inaczej, z pewnością jednak autor wymienił i przybliżył najważniejsze obiekty w mieście. Co ważne, z tyłu książeczki znajdziemy spis alternatywnych miejsc, jakie możemy odwiedzić podczas naszego pobytu w Żywcu, spis ten wzbogacony jest o krótką charakterystykę każdego obiektu lub miejsca oraz potrzebne informacje.

Dodatkowo na samym końcu książki zamieszczona została symboliczna mapka z opisanymi w przewodniku miejscami.

Książka dostępna jest m.in. w żywieckich księgarniach, restauracjach, kasie Muzeum Miejskiego, istnieje również możliwość zamówienia publikacji na stronie internetowej wydawnictwa Żywia.

Autor: Rafał Mołdysz


Kopiowanie materiałów dozwolone wyłącznie za podaniem źródła: www.zywiecinfo.pl