Trwają przygotowania do ważnej uroczystości religijnej na Żywiecczyźnie - już wkrótce nastąpi koronacja obrazu Matki Bożej w sanktuarium w Rajczy.
1 kwietnia bieżącego roku obraz ten powrócił do Rajczy po trwającej blisko rok konserwacji.
Z malowidłem związana jest ciekawa historia. Wizerunek Matki Boskiej został podarowany góralom przez króla Jana Kazimierza, przebywającego na żywieckim zamku w 1669 roku. Przed abdykacją Jan Kazimierz przyjął mieszkańców Rajczy w żywieckiej warowni. Abdykującego władcę poprosili o wybudowanie na królewskich włościach kościoła. Król nie tylko wydał swój ostatni dekret, zezwalający na budowę, ale i podarował góralom obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, o wymiarach 64 x 45,5 cm, namalowany na blasze miedzianej, który towarzyszył mu w czasie wypraw i mszy św. polowych.
Wiele szczegółów dowodzi tego, że obraz powstał w drugiej połowie XVII wieku w działającej na Jasnej Górze malarni, gdzie tworzono różnego rodzaju kopie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, przeznaczone na potrzeby przybywających pielgrzymów oraz ważnych osób, odwiedzających jasnogórskie sanktuarium. Obraz wykonany jest niezwykle starannie, przy użyciu kosztownych materiałów i wiele wskazuje na to, że był malowany bezpośrednio z oryginału.
1 lipca o godzinie 11.00 nastąpi koronacja obrazu Matki Bożej w sanktuarium w Rajczy. Data ta jest niemal symboliczna, gdyż 4 lipca 1669 roku obraz został ofiarowany rajczańskim góralom przez króla Jana Kazimierza.
Autor: PW