Kultura

Żywiecka scena muzyczna wielu ludziom często kojarzy się głównie z zespołami grającymi szeroko rozumiany Rock. Tymczasem na lokalnym podwórku muzycznym działają też zasłużone składy Rapowe. Grupą, która może poszczycić się ponad dziesięcioletnią obecnością na żywieckiej scenie i zasługami dla tejże jest RSJ Element. Przeczytajcie wywiad z legendarną grupą, której muzyka to prawdziwy podziemny Rap!

1. RSJ Element to skład, który na scenie Rap istnieje już długo, kiedy to wszystko się zaczęło, jakie osoby były/są za to „odpowiedzialne”?

Wszystko zaczęło się w połowie lat 90-tych, a dokładnie w 1996 roku , kiedy to CeeMTe oraz Sad Lee, po ponad roku słuchania rapu postanowili nagrać własną kasetę demo. Będąc pod wpływem czarnej muzyki zza oceanu (wtedy głównie 2Paca oraz Cypress Hill), a także rodzimych produkcji Wzgórza Ya-Pa 3 oraz Liroya, na bardzo prymitywnym sprzęcie kasetowym zarejestrowali kilka swoich pierwszych 'rapowych utworów'. Za muzykę od samego początku odpowiedzialny był Sad Lee. Bardzo proste podkłady słabej jakości grane były na keybordzie 'Casio' i wzorowane często na brzmieniach Zachodniego Wybrzeża. Następnym krokiem był zakup komputera, a później... rymy i beaty non stop, trzy solowe albumy CMT, "nagrywki", koncerty, MDK, graffiti, nowe przyjaźnie... nowy skład... kolejne płyty... klimat niesamowity...  tak wszystko się zaczęło!

 

2. Skąd nazwa zespołu RSJ Element? Jaka jest jej historia, co znaczy?

A więc tak, na początku było "JS", co oznaczało "Jesienny Sad" (CMT i SAD). Po kilku latach nazwa zmieniła się w "RSJ", co oznaczało "Rymy Sadu Jesiennego". Dziś "RSJ" oznacza "Raczej Sami Jesteśmy" - ta nazwa odzwierciedla nasz stan umysłu oraz spojrzenie na dzisiejszą scenę rapową, choć często śmiejemy się i wymyślamy własne rozwinięcia nazwy 'RSJ' typu: "Real Sky Jumping", itp. (śmiech)

3. Kto aktualnie jest odpowiedzialny za teksty i podkłady muzyczne?

Za podkłady muzyczne w głównej mierze odpowiada nasz team producencki - "RSJ TEAM PROductionz ", do którego należą: Maciej Maharadża, J-29-Jambez, Sad Lee, M@łpa, ChiNa, DEe, Miko i CeeMTe,  natomiast za teksty odpowiadają: CeeMTe, Sad Lee, J-29-Jambez, DEe, Eubezet, Turu, BmB, Miko, Plajster & Długas (nwp crew), ChiNa, Kosmos, Biggi oraz cała RSJ Rodzina Crew, nasze siostry i bratki z Leeds (UK), Żywca i Katowic... Na nowej płycie przekonacie się jak wielu ludzi z naszego regionu (i nie tylko) identyfikuje się z nazwą "RSJ".

 

4. Ile płyt macie na koncie?

Łącznie na koncie mamy 4 krążki RSJ ELEMENT : "Dziś to My" (2003), "Ponad tym wszystkim" (2006), "...O tym piszę" (2007) oraz "KONKRETRAP"(2010), 3 solowe albumy CMT pod labelem RSJ - "Dugi Solo" (99/00),"Szara zatoka"(2001), "Nagrywki Moralnego Niepokoju" (2003), Płyta Estem "Apokalipsa"(2006), Projekt "NWP, TURU, Ełbezet - Odnalazłem Siebie", mixtape'y: "Akcja Spontan" oraz "Radio RSJ part 1"... kilka singli oraz kilka 'wolnych tracków' udostępnionych na naszym kanale YouTube. Zaznaczmy przy tym, że wszystkie albumy wydaliśmy własnym nakładem dzięki naszym przyjaciołom, sponsorom oraz wydawnictwu GLARE. Udzielamy się także na projektach wielu zaprzyjaźnionych składów... Większość z tych albumów została wydana w formie fizycznej (pudełkowej) jak również do doładowania. Zachęcamy wszystkich bardzo gorąco do sprawdzenia naszego nowego sklepu z mp3 !!! Znajdziecie tam większość naszych projektów --->

5. Jak wygląda proces tworzenia utworu? Czy wspólnie opracowujecie pomysły czy każdy osobno robi coś w domu a potem się spotykanie i konsultujecie?

Hmmm, bywa bardzo różnie (śmiech) Zazwyczaj pierwsze powstaje muzyka (beat), programujemy beatmaszyny, syntezatory i komputery... szukamy, wybieramy, układamy wszystko w całość krok po kroku. To bardzo czasochłonny proces. Zawsze na pierwszym miejscu 'jakość i perfekcja'. Spotykamy się ze sobą i konsultujemy.  Bardzo często jest też tak, że wcześniej ustalamy temat, do którego później robimy podkład muzyczny, piszemy tekst, masterujemy i tak właśnie powstaje kawałek.

 

6. Jakbyście pokrótce określili tematykę Waszych tekstów?  O czym one są?

Tematyka naszych utworów jest bardzo szeroka... piszemy o życiu, o uczuciach, o smutkach i radościach, o problemach ludzi młodych, o ulicy, o osiedlowych perypetiach i trudach dorastania... o wszystkim co nas dotyczy.

 

7. W Waszych tekstach pojawiają się motywy związane z Żywcem. Jaki macie stosunek do naszej "małej ojczyzny"?

Mmm... Nasz stosunek do miasta Żywca!? Kochamy "Naszą Małą Ojczyznę" !!! Kochamy Beskidy, nasze Miasto i nasz Region - góry, rzeki, jeziora, lasy, park, nasze ulice i osiedla...  Żywiec jest pięknym miastem, choć wciąż dużo tu jeszcze syfu i dziadostwa... Kochamy naszych ludzi... wszystkich prawdziwych górali... tych którzy byli i są z nami zawsze !!! Wszystko to bardzo nas inspiruje, dodaje nam sił i bardzo motywuje do działania...

8. Macie jakieś hip-hopowe inspiracje?

Inspiruje nas życie... Inspirują nas góry...  Inspiruje nas hip-hop w wydaniu "International"... na muzykę patrzymy globalnie... Nie zamykamy się tylko i wyłącznie na polskiej scenie rap,  jak choćby dzisiejsza "młoda szkoła" w 80 procentach przypadków... za długo w tym siedzimy... inspirują nas lata 80-te, 90-te, Soul, Funk, Jazz, Rock, Pop, Folk, Nowe Brzmienia jak i oczywiście Podziemie... Inspiruje nas oldschool bo sami chcąc nie chcąc staliśmy się jego częścią...

9. Co wnosi muzyka w Wasze życie?

Muzyka to ogromna część naszego życia... Dla niektórych to praca, dla innych pasja i sposób na życie... Muzyka wnosi w nasze życie harmonię, uczy dyscypliny... muzyka to "miłość naszego życia"... jego nierozerwalna część...

10. Macie swój ulubiony utwór z którym się utożsamiacie?

Hmmm... bardzo trudno powiedzieć... utożsamiamy się z wieloma utworami... utożsamiamy się z każdym naszym kawałkiem (Eube)... może "Cały Sens", "Tu gdzie mieszkamy", "Jedyne takie miejsce", "Otwieram oczy"... Ja utożsamiam się z moim solo "Patrząc z góry", a mój ulubiony 'kawalon' to "Obietnice" (Sad).

 

11. Jak bardzo rózni się dzisiejsza scena hip-hopowa od tamtej w której zaczynaliście grać?

Dzisiejsza scena hip-hop jest oczywiście większa, od starej różni się niemal wszystkim... Wtedy rapu było mniej ale był autentyczny, prawdziwy... dziś różnie z tym bywa... generalnie odcinamy się od sceny...

12. Czy hip-hop to wyłącznie domena mężczyzn?

Ależ absolutnie, na całym świecie mamy sporo pięknych i utalentowanych kobiet obcujących z mikrofonem... wystarczy tylko spojrzeć na nasze miasto, a też znajdziemy przykłady... pozdro Pati !!!

13. Wiem, że odnosicie sukcesy nie tylko na scenie lokalnej ale też na scenie krajowej, powiedzcie o tym coś więcej?

Współpracujemy z wieloma artystami z Polski jak również Europy i USA. Prawdę powiedziawszy to nasz największy sukces. To coś czego kiedyś, nikt z nas by sobie nawet nie wyobrażał...  Współpracujemy z DJ 2She' m - legendą sceny francuskiej z Marsylii, legendarnym producentem  Freemana z grupy IAM, z Komplexem (znanym fanom rapu w Polsce z gościnnych występów z takimi wykonawcami jak Peja, Bosski (Firma), VNM czy WWO), z DJ. RAIDEM - najlepszym gramofonowym wyjadaczem w Europie, gościem na albumie DJ Revolution - "King of the Decks", z Cold Chrisem (USA) - rocker'em z legendarnej ekipy 'Dynasty Rockers' nad muzyką do filmu  I WIELOMA INNYMI...  Nasze gościnne zwrotki możecie usłyszeć na wielu podziemnych wydawnictwach w kraju... Ostatnimi czasy współpracujemy z Eufonia (Rybnik), Flowmakers (Rybnik), ZTMskład -  Kolba (Tychy),  Element Paradoxu (Tychy), Zbc styl, Lacyk, Kosmos, Pati, Siwus, RDU, Upoważnieni Na Granie ...

 

14. Jak oceniacie żywiecką scenę Hip-Hop? Mam tu na myśli oczywiście wszystkie filary tej kultury.

Uważamy że żywiecka scena hip-hop jest mocna, prężna i dosyć duża jak na 40-tysięczne miasto... mamy najlepsze jamy graffiti... dobrych b-boys n b-girls... masę młodych, zdolnych mikrofonowych wyjadaczy, oldschoolowe brygady, warsztaty, koncerty, zawody... Pozdrawiamy całe nasze RSJ RODZINA CREW / UZN b-boyz n b-girlz !!! Pozdrawiamy wszystkie zaprzyjaźnione ekipy miasta Żywca i okolic !!! Jedna Miłość !!! HIPHOP 4 LIFE !!!

15. Jakie macie plany na przyszłość?

Nasze plany na przyszłość są bardzo rozległe!!! Przede wszystkim płyta RSJ ELEMENT/ RSJ RODZINA CREW - "SAGA KONTYNUACJA - 2012" !!! Krążek, który przygotowujemy już od ponad roku. Bez żadnych wątpliwości będzie to nasz najlepszy album!!! Prawdziwa Bomba!!! Już teraz jesteśmy z niego bardzo dumni. Jeszcze nigdy nie mieliśmy w sobie tyle mocy, tylu pomysłów, tylu na płycie gości i tylu możliwości. Każdy track dosłownie 'ZABIJA' !!! Nad płytą pracuje całe nasze crew - ponad 15 osób. Każdy ma swój wkład w album. Nad brzmieniem krążka czuwa RSJ TEAM PRODUCTIONZ. Prace nad tym albumem już zbliżają się do końca i przewidywany termin premiery to KONIEC LATA 2012!!! Przed premierą udostępnimy także dwa nowe videoklipy do utworów: "2012" oraz "TO JEST DLA WAS".... Pracujemy także nad MIXTAPEM "RADIO RSJ" - premiera jesienią, nad solowym albumem Kosmosa, albumami ChiNy&Plajstra&Eube nad albumem Sada oraz nad MIXTAPEM naszego bratka TURU... Planujemy również wziąć udział w kilku ważnych wydarzeniach kulturalnych na Żywiecczyźnie oraz zagrać kilka koncertów tego lata... zaglądajcie na nasz profil facebook na bieżąco, a dowiecie się więcej. Cały czas jesteśmy zainteresowani współpracą ze sklepami muzycznymi, skateshop'ami, wydawnictwami oraz ludźmi którzy pomogą nam w dystrybucji naszych nowych krążków oraz materiałów promocyjnych. Piszcie do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. !!! Sprawdźcie nasz oficjalny fanpage:

16. Dziękujemy za wywiad, życzymy sukcesów i czekamy na najnowsze nagrania.

Dziękujemy i pozdrawiamy czytelników oraz całą redakcje ŻywiecInfo.pl

Z RSJ ELEMENT rozmawiała Katarzyna Lach

Kopiowanie materiałów dozwolone tylko i wyłącznie za podaniem źródła: www.zywiecinfo.pl