Magazyn

Antyperspiranty to zdecydowanie jedne z tych kosmetyków, po które sięgamy niemalże codziennie. To za ich sprawą możemy czuć się świeżo i komfortowo przez cały dzień, a mokre plamy pod pachami nie są naszym zmartwieniem. Warto jednak wiedzieć, że zakup odpowiedniego produktu do ochrony przed potem to nie wszystko – oprócz tego trzeba mieć na uwadze właściwy sposób aplikowania preparatu. Jak sprawić, by antyperspirant spisywał się doskonale?

 W jaki sposób antyperspiranty ograniczają wydzielanie potu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że antyperspiranty nie mogą być utożsamiane z dezodorantami, mimo że ich przeznaczenie jest do siebie zbliżone. Dezodoranty składają się głównie z kompozycji zapachowych oraz substancji bakteriobójczych, dzięki czemu skutecznie maskują przykrą woń towarzyszącą poceniu. Antyperspiranty zaś nie tyle ograniczają wydzielanie nieprzyjemnego zapachu, co redukują ilość wilgoci. Zawarte w nich składniki aktywne wnikają w skórę i czasowo czopują ujścia gruczołów potowych. Tym samym pot nie wydobywa się na powierzchnię i nie wchodzi w reakcję z bakteriami.

Nie bez powodu mówimy o czasowym blokowaniu gruczołów potowych – stosowanie antyperspirantów nie jest w żadnym wypadku niebezpieczne, ponieważ warstwa produktu znajdująca się na skórze ulega naturalnemu złuszczeniu wraz z naskórkiem, a jego pozostałości zmywamy podczas kąpieli czy prysznica. Niemniej użycie antyperspirantu może sprawić, że będziemy zabezpieczeni przez cały dzień. Ważne jest przy tym, by dopasować wariant do swoich potrzeb i preferencji, jako że antyperspiranty są dostępne w sprayu, w kulce, w sztyfcie, a nawet w kremie. Szeroki wybór tego typu produktów można znaleźć na stronie marki Garnier.

Co sprawi, że antyperspirant rzeczywiście będzie skuteczny?

Głównym czynnikiem, który przekłada się na trwałość i efektywność antyperspirantu, jest jego właściwa aplikacja. Należy pamiętać o tym, że antyperspirant nakładamy wyłącznie na suchą, oczyszczoną wcześniej skórę, zatem idealnym momentem będzie ten tuż po kąpieli – porannej lub wieczornej. Tak, z powodzeniem możemy sięgać po antyperspiranty przed położeniem się do łóżka, ponieważ w trakcie nocy w pełni się wchłoną i będą nas chroniły cały następny dzień.

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że nie ma najmniejszej potrzeby, by reaplikować produkt w ciągu dnia, jest to wręcz niezalecane. Nie zwiększymy wówczas ochrony, a możemy jedynie nie pozwolić naszej skórze swobodnie oddychać. Po swój ulubiony kosmetyk możemy sięgnąć ponownie, gdy np. po treningu na siłowni weźmiemy odświeżający prysznic.

Oprócz tego, nawet jeżeli nasz antyperspirant posiada odpowiedni skład i jest długotrwały, nie ułatwimy mu zadania, jeśli w ciągu dnia będziemy nosić ubrania ze sztucznych, blokujących przewiew powietrza tkanin, takich jak poliester. Jeżeli zmagamy się z nadmierną potliwością, to zdecydowanie powinniśmy też zwracać uwagę na odzież, po jaką sięgamy na co dzień. Koniecznie należy również zadbać o właściwy poziom higieny, ponieważ żaden antyperspirant nie zastąpi nam regularnego oczyszczania skóry.