Sport

W dniach 30.06-2.07.2023r. na torach łuczniczych żywieckiego Łucznika rozegrane zostały XXXVIII Młodzieżowe Mistrzostwa Polski.

Organizatorem zawodów był LKS „Łucznik-Żywiec” obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. W Mistrzostwach Polski wzięło udział 108 zawodników w wieku od 21 do 23 lat w tym (50 kobiet i 58 mężczyzn). W ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Krakowie łuczniczki i łucznicy z Żywca zdobyli 5 złotych medali na 5 możliwych do zdobycia. Ubiegłoroczny bezprecedensowy sukces zdołali powtórzyć żywczanie na własnych torach łuczniczych w bieżącym roku. Złote medale zdobyli:
1. Karina Kozłowska – powtórzyła sukces z roku 2022. Karina w finale pokonała zawodniczkę Agros Zamość – Julię Oberda w setach wynikiem 6 do 0pkt. 2. Mateusz Mędrzak – który pokonał w 1/2 finału swojego kolegę klubowego Oskara Kasprowskiego – Mistrza Polski z roku 2022. 3. Karina Kozłowska i Oskar Kasprowski – w konkurencji mikstów pokonując w finale II mikst z Łucznika Żywiec – Yelyzaveta Sikalo i Mateusz Mędrzak wynikiem 6 do 4pkt. 4. Zespól kobiet w składzie: Karina Kozłowska, Yelyzaveta Sikalo, Joanna Misiura – pokonując w finale zespół SŁ Marymont Warszawa wynikiem 6 do 0pkt.5. Zespół mężczyzn w składzie: Oskar Kasprowski, Mateusz Mędrzak, Adam Wojtala – którzy pokonali w finale wynikiem 6 do 0pkt. zespół LKS Mazowsze Teresin
Oprócz 5-ciu złotych medali srebrny medal zdobył wspomniany wyżej mikst Łucznika II a brązowe medale zdobyli również wspomniany wyżej Oskar Kasprowski, Iryna Zaharuk, mikst Łucznika III w składzie Adam Wojtala, Solomiia Khomytska, II zespół mężczyzn w składzie: Bogdan Hudyma, Artur Nurdinov, Patryk Cacak.
W punktacji Ministerstwa Sportu i Turystyki zawodniczki i zawodnicy Łucznika Żywiec zdobyli 314pkt. co jest nowym bardzo wygórowanym rekordem Polski w punktacji klubów. Nadmienić należy, że na swoim terenie Łucznik Żywiec zdominował Mistrzostwa Polski co najlepiej świadczy o najwyższym poziomie sportowym żywieckiego klubu, gdyż wszystkie pozostałe punktujące kluby sportowe zdobyły łącznie 308pkt. W punktacji klubowej 2 miejsce zajął MLKS Czarna Strzała Bytom a trzecie miejsce SŁ Marymont Warszawa.
Sklasyfikowano 24 kluby sportowe.
W punktacji województw zdecydowanie wygrało województwie śląskie zdobywając 401pkt. przed województwem mazowieckim – 134pkt., trzecie miejsce zajęło województwo małopolskie – 83pkt. Sklasyfikowano 12 województw.